ÖZGE ERSU HAKKINDA · ÖZGEÇMİŞ

9.512 • 29 Aralık 2019 • KİMDİR • 15.027 GÖRÜNTÜLEME

ÖZGE ERSU

GEZİ UZMANI · PROFESYONEL TURİST REHBERİ · TURİZM DANIŞMANI · YAZAR

RADYO BELGESEL YAPIMCISI · EĞİTMEN · MÜZİK TARİHÇİSİ · KONFERANSÇI

YOUTUBE İÇERİK ÜRETİCİSİ · ANLATICI · KONUŞMACI · SUNUCU · MODERATÖR · FÜTÜRİST

ÖZGE · ÇMİŞ

1965 yılında Samsun’da doğdu. Kadıköy Maarif Koleji sonrası Boğaziçi Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü, turizm sektöründe çalışmak üzere ayrılarak ekonomi eğitimi aldı. Genç yaşta Bodrum’da Satış ve Pazarlama Müdürlüğü, İstanbul’da turizm acentesinde üst düzey yönetici deneyimi sonrası kazandığı sınav ile profesyonel turist rehberliği kariyerine başladı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberi olarak Türkiye’de gezdirdiği turistlerin yanı sıra, Antartika’dan Afrika safarilerine, Küba’dan Fas’a, Arjantin’den Vietnam’a, Kuzey Kutbu’ndan Avustralya’ya kadar yüz altmış ülkeyi gezdirdi, büyük ölçekli turistik programları yönetti. Yurt dışı resmi devlet ve heyet gezilerinde protokol rehberliği yaptı. Tureb Türkiye Turist Rehberleri Birliği ve İstanbul Rehberler Odası tarafından en çok gezen ve değişik yerlere giden bir kaç rehber arasında gösteriliyor. Düzenlediği kurumsal gezilerin yanı sıra on yıllardır Uzakdoğu, Afrika, Avustralya, Kutuplar benzeri dünyanın uç coğrafyalarına, Doğu ve Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere Türkiye’nin değişik bölgelerine ‘Özge Ersu Gezileri’ markası ile zengin içerikli lüks programlar gerçekleştiriyor.

Dünyanın bir numaralı seyahat yönetimi şirketi American Express Global Business Travel kurumunun Türkiye temsilcisi Türk Ekspres’in Uzman Danışmanı, Caribbean Cruise Türkiye Gezi Danışmanı, Gesifed Güney Ege Sanayiciler ve İşadamları Federasyonu’nun ‘Kurucu Turizm Danışmanı görevlerini yürütüyor. Ayrıca Ifitt Uluslararası Gezi ve Turizm Bilgi Teknolojileri Federasyonu Türkiye Kurucu Üyesi.

Türkiye’deki üniversitelerde, özel ve resmi kuruluşlarda yıllardır vermekte olduğu ve fotoğraf, video, harita ve benzeri görsellerle zenginleştirdiği  ‘Dünya Turu’ ‘Bir Dünya Müzik’ ve ‘Dijital Dönüşüm’ konferans serileri ile tanınıyor. Kongrelere konuşmacı olarak katılıyor, akademik bildiriler hazırlayıp uzmanlık konularında sunumlar yapıyor ve oturumları yönetiyor. Son zamanlarda TEDx konuşmacısı olarak dinleyicilerine farklı konularda esin kaynağı oluyor. Resmi ve özel kurumlarca verilen çok sayıda ödülü, katkı plaketi ve brövesi bulunmakta.

2008-2013 yılları arasında beş sene boyunca Ntv Radyo’da dünyanın değişik coğrafyalarını, tarihteki olayları, kültürel kavramları, bu konular için yazılmış şarkıların hikayeleri ile anlattığı ‘Özge Ersu ile Laterna · Şehirlerim Şarkılarım’ müzikal belgesel programını hazırlayıp sundu.

2013 yılında Internet üzerinden yayın yapan Türkiye’nin ilk ve tek müzikal belgesel web radyosu Lateradio’u kurdu. Caz, Blues, Old School Rock, Soul, Klasik Müzik ve Türkçe Nostalji içerikli aralıksız tematik radyo yayını yapan radyosunda aralıklarla Latelive canlı yayınları gerçekleştiriyor. Yayınlar ücretsiz Özge Ersu uygulaması ve web sitesi üzerinden dinlenebiliyor.

Fütürist kimliği ile son yıllarda akademik çalışmalarını turizm sektöründeki dijital dönüşüm ve değişime yoğunlaştırarak bu konuda konferanslar veriyor, oturum düzenliyor. Ayrıca Youtube üzerinde kendi adına ve işbirliği yaptığı İfa İstanbul Film Akademi benzeri profesyonel kanallarda turizm, tarih, dünya coğrafyası, müzik ve genel kültür üzerine içerik üretiyor.

Lise yıllarında tanıştığı Rock, Blues ve New Age çalışmalarını ev stüdyosunda sürdürüyor. Amatör olarak davul çalıyor, Blues ve Caz parçaları için şarkı sözü yazıyor, aranjmanlar için çeviri yapıyor. Müzik tarihi konusunda eğitimler verip seminer çalışmaları yapıyor. Yıllar içinde oluşturduğu geniş müzik arşivi ile aralıklarla Underground Old School Rock ve Blues temalı müzik klüplerinde ve salonlarda dinleti geceleri gerçekleştiriyor, tanıtımlarda müzikal sunumlar yapıyor.

Güneydoğu Anadolu kökenli yerel müzisyenler ile oluşturduğu ve Türkiye içinde turnelere çıktığı ‘Özge Ersu ve Güneydoğu Anadolu Orkestrası’ ile ‘Sazz ve Cazz’ adını verdiği kendi formatında ağıt, türkü ve şarkıların hikâyelerini anlatıyor, orkestrası ile verdiği konserlerde bu kalıpları modern Blues, Caz ve Reggae formları ile yorumluyor.

Tüm birikim ve çalışmalarını ‘Türkiye’nin En Zengin İçerikli Kişisel Gezi Sitesi’ www.ersu.net adresinde ve Ios ile Android platformlarındaki ‘Özge Ersu’ mobil uygulamasında paylaşıyor.

Biri Güney Afrika Johannesburg’da bulunan Children of Fire · Yanmış Çocuklar Vakfı, diğeri de Zimbabwe’deki Ko Mpisi Köyü olmak üzere iki sosyal sorumluluk projesini yürütüyor.

Uzun süredir vatandaşı olduğu Fransa Côte d’Azur Nice’te ve İstanbul’da yaşıyor. Evli, üç kız babası. İngilizce, Fransızca, biraz İtalyanca ve az Almanca biliyor. Fenerbahçe Veteran Masa Tenisi Derneği sporcusu. Hobileri tarih, coğrafya, teknoloji, Old School Rock, Blues, Caz, davul, yelken, basketbol ve bilardo.

YORUM YOK

YORUM YAP

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.