MICROSOFT APPLE’DAN SONRA İKİNCİ SIRAYA YÜKSELDİ

0 • 19 Kasım 2014 • G Vitamini, HABERLER • 681 GÖRÜNTÜLEME

ozge-ersu-microsoft-apple

Değerli Dostlarım,

Biliyorsunuz, değişik sosyal medya platformlarında hepimiz gündelik, çoğunlukla hafif konularla stres atıyor olsak da, kendi uzmanlık alanlarımızda çalışmalarımızı doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilendiren her ayrıntı için gözümüz, kulağımız hep açık olmalı. Verdiğimiz konferanslarda, yazılarımız ve programlarımızda, bizleri izleyen öğrencilerimizle buluşmalarımızda bilgilerimizi güncellemiş olmak, algılarımızı ve bilgi kanallarımızı açık tutmak zorundayız.

Benim de özellikle değişik sektörlerin üst düzey yöneticilerini ağırladığım kongre, konferans ve gezilerimde gündemden geriye düşme lüksüm yok. O yüzden elimden geldiğince üyesi olduğum tartışma platformlarını, süreli yayınları ve özellikle seçtiğim sağlam kaynakları yakından izliyor, her zaman gözümün önünde tutuyorum, tutmak zorundayım. İşte bu nedenle, yazılım ve donanım dünyasındaki bu önemli gelişmeyi de sizinle paylaşmak istedim.

Peki, gelelim başlığımıza. Ne oldu da Apple‘ın yine birinci kaldığı bu sıralamada Microsoft, petrol devi Exxon‘u geçerek ikinciliğe yükseldi?

Geçen Cuma günü yapılan açıklamayı okuduğumda Microsoft‘un toplam değerinin 410 Milyar Amerikan Doları’na yükseldiğini, düşen petrol fiyatları sonucu Exxon‘un 404 Milyar Amerikan Doları’nda kaldığını gördüm. Bu Microsoft açısından son derece önemli bir adım.

Peki sizce Microsoft‘un Apple‘ı da yakalayıp geçme şansı var mı dersiniz? Bence şu an için zor, çünkü borsalar Apple‘ı şu an 668 Milyar Amerikan Doları üzerinden kotalıyor. Düşünün ki bu rakam, Microsoft‘un birinci sıraya oturduğu 1999 yılındaki 616 Milyar Dolar’dan bile oldukça fazla.

Aslında kişisel düşüncem bu yükselmeyi sadece petrol fiyatlarındaki düşüşe bağlamamak gerektiği, çünkü geçenlerde Microsoft Ceo‘su Satya Nadella Microsoft‘un şirket içinde yaptığı yenilik ve değişikliklerle sadece bu sene hisselere yüzde otuz kadar değer kazandırdıklarını söylemişti.

Elbette Microsoft bu kulvarda yalnız değil. Ibm, Hp ve Oracle da arkadan hızla gelmeye çabalıyor ama önde koşan gruptan kopmuş olan bu firmaların yakın bir gelecekte bu büyük açığı kapatmaları son derece zor.

Peki Microsoft bunu nasıl başardı? Şöyle bir geriye bakıp bir değil, bir buçuk seneyi değerlendirdiğimizde ise Microsoft‘un hisselerinin yüzde yetmiş değer kazandığını görüyoruz. Bunun önceki Ceo Steve Ballmer‘ın hemen ayrılmasından sonra gerçekleşmeye başlaması da ilginç. Elbette, Nokia‘nın mobil telefon bölümünü satın aldıktan sonra yapılan değişikliklerin başında çok yüksek sayıda işten çıkartma da bu iyileştirmenin bir parçası sayılabilir.

Nadella‘nın geçen hafta İngiltere’de gerçekleştirdiği sadece bilişim dünyasına açık olan bir konuşmasını dinlemiştim. Orada ayakları yere sağlam basan, özellikle mobil iletişim ve bulut bilişimi üzerine odaklandıklarından söz etmişti.

Konuşmasının sonunda Nadella tüm bu değişiklikleri 3C altında toplamıştı: Culture, Capability ve Concept. Biz de 3K desek mi? Kültür, Kabiliyet ve Kavram!

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, Değerli Dostlarım?

YORUM YOK

YORUM YAP

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.