ÖZGE ERSU KİMDİR

17.981 • 23 Ocak 2016 • KİMDİR • 16.031 GÖRÜNTÜLEME

ÖZGE ERSU

Turizm Uzmanı, Deluxe Yurt Dışı Gezi Programcısı, Profesyonel Turist Rehberi, Gezi ve Müzik Yazarı, Müzikal Radyo Belgeselleri Yapımcısı, Sunucu, Yayıncı, Konuşmacı ve Eğitmen.

Dünyanın değişik ve çoğunlukla ulaşılması zor coğrafyalarına yaptığı deluxe geziler, üniversite, özel ve resmi kurumlarda verdiği konferanslar, eğitim ve sunumlar, radyolarda ve sayısal platformlarda yayınlamakta olduğu müzikal belgesel Laterna ve web üzerinden yayın yapan belgesel radyosu Lateradio ile tanınmaktadır. Değişik dillerdeki şarkıların hikayelerini bilmesi ve anlatması ile ünlüdür. 

Tureb Turist Rehberleri Birliği başta olmak üzere turizm sektöründe Türkiye’nin en fazla sayıda ülkeye giden ve en çok gezen, en değişik coğrafyaları gören turizmcileri arasında gösterilmekte, en fazla sayıda ülkeye gezi düzenleyen uzmanlar arasında yer almakta, çalışmaları sık sık değişik kuruluşlarca ödüllendirilmektedir.

BİYOBİLGİ
1965 yılında Samsun’da doğdu. Annesi Melâhat Ersu coğrafya öğretmeni ve öğretim üyesi, babası Ercan Ersu spor eğitmeni, antrenör, milli sporcu, Spor Akademisi Öğretim Üyesi ve Türkiye Hentbol Federasyonu kurucuları arasında.

ALDIĞI ÖDÜLLER, KATKI BRÖVELERİ VE BELGELER
Düzenleniyor

EĞİTİM
Samsun İstiklâl İlkokulu sonrası orta ve lise eğitimini Kadıköy Maarif Koleji Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Pilot olmak istediği için kolej eğitimi sırasında ara sınıf döneminde Kuleli Askeri Lisesi’ni kazandı ise de devam etmedi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü, üç sene sonra turizm sektöründe çalışmak üzere ayrılarak Ekonomi eğitimi aldı.

Pilot olamasa da son yirmi senedir her ay daha fazla uçuşta yer aldı. Tüm emeğini çalışmalarında en iyisini gerçekleştirmeye odakladı. Yaşamı boyunca hiç boş zamanı olmadı.

TURİZM
Lisede ve üniversite eğitiminin ilk yıllarında turizm sektörüne en alt ve en yorucu görevlerden biri olan yurt içi transfer rehberi olarak başladı, sonrasında Bodrum ve Çeşme bölgesindeki büyük işletmelerde otel rehberliği yaptı. Üniversite eğitimi sırasında yaz ve kış tatillerinde öğrenci arkadaşlarına  gezi programları düzenledi.

ACENTE VE OTEL YÖNETİCİLİĞİ
Sırası ile genç yaşta İstanbul’da iki A grubu seyahat acentesinin yöneticisi  oldu. Bodrum’da yeni açılan lüks bir otelin Satış ve Pazarlama Müdürülüğü’nü yaptığı yıllarda  gönül verdiği mesleğine dönebilmek adına Turizm Bakanlığı’nın açtığı sınavı kazanarak eğitim aldı ve Ülkesel Profesyonel Turist Rehberi kokartına sahip oldu.

Profesyonel rehberlik yaşamının ilk yıllarında Türkiye’ye özellikle Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Avustralya’dan gelen turist gruplarına kısa bir süre İstanbul ve Doğu Anadolu gezilerinde rehberlik yaptı ise de, yurt dışı gezilerine de yönetici olarak çıkmaya başladı.

PROFESYONEL REHBERLİK, UZMANLIK GEZİLERİ
Yurt dışı profesyonel turist rehberliği, tur liderliği ve gezi yöneticiliği süresince Antartika ve Kuzey Kutbu gemi gezilerinden Afrika safarilerine, Küba’dan Fas’a, Arjantin’den Vietnam’a, Avustralya’dan Orta Doğu’ya,  Kuzey Kutbu’ndan Avustralya’ya, Çin ve Japonya’dan Patagonya Buzulları’na, Alaska’nın içlerinden Galapagos Adaları’na kadar yaklaşık yüz altmış ülkeyi gezdirdi, büyük ölçekli programları şef rehber olarak yönetti. Dünyanın tüm denizlerindeki gemi gezilerine konuklarını götürdü, ulaşımı zor liman ve iç denizlere, ender gidilen rotalara programlar yaptı.

Türkiye’nin konusunda uzman ve yurt dışı turizminde en önde gelen seyahat acenteleri ile uzun yıllar çok sayıdaki gruplarda rehber ve destinasyon yöneticisi olarak çalıştı.

RESMi HEYET VE KURUM GEZİLERİ
Akredite makam rehberi olarak değişik Başbakanlar ve Cumhurbaşkanları döneminde, T.C. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurumu’na yurt dışındaki resmi gezilerde delegasyon rehberliği yaptı. Değişik şehirlerin Ticaret ve Sanayi Odaları  Başkanları ve Ticaret Heyetleri ile çalışma gezilerinde, fuar ve ikili çalışmalarda yer aldı.

Sigorta, iletişim, bankacılık, elektronik, bilişim teknolojileri, gıda, endüstri ve benzeri sektörlerde kendi alanlarında en ön sıralarda yer alan uluslararası ve ulusal kuruluşların turizm ya da iş amaçlı yurt dışı grup gezilerini planladı ve gerçekleştirdi.

ÖZGE ERSU GEZİLERİ™SIGNATURE COLLECTION
Otuz yılı geçen turizm yaşamında kendisi ile gezmeyi alışkanlık haline getirmiş binlerce gezi dostu için, 2006 yılında üyelik ve davet sistemi üzerine kurulu Özge Ersu Gezileri™Signature Collection Grand Deluxe butik programlarını oluşturdu ve markalaştırdı.

Planlamadan gerçekleştirilmesine kadar gezilerin her aşamasına kendi imzasını attığı için Signature Collection adını verdiği gezilerini butik yurt dışı turizmi konusunda uzman A Grubu seyahat acenteleri ile gerçekleştiriyor.

Müzik, spor, konser, etkinlik ve benzeri tematik programlardaki özel deneyimleri ve gezinin özgün içeriğini lüks merkez oteller, seçkin yemekler, gurme deneyimleri, davetler, konferanslar, gidilen bölgedeki etkinlikler, özel uçak ya da helikopter uçuşları, konser, show, eğlence ve gösteriler oluşturuyor. Kesin, garantili kalkışlı Özge Ersu Gezileri™ gruplarına kısıtlı sayıda Signature Member katılımcı davet ediliyor. Programların ayrıcalıkları arasında yormayan geç çıkışlı ve erken girişli zaman akışı, yeri geldiğinde First Class, Business  ve comfort rezervasyonlar, olabildiğince Türk Hava Yolları ya da ilgili bölgenin en kaliteli havayolu ile yapılan uçuşlar, lüks gemiler ve konforlu Vip ulaşım bulunmakta.

Katılımcılara sunulan deneyimler içinde özel coğrafyalar için küçük uçak ile Yeni Zelanda Fiyordları, büyük askeri helikopterler ile Sri Lanka Çay Vadileri, Patagonya buzulları, özel yat ile Galapagos Adaları, Kuzey Kutup Dairesi’nde Husky kızaklar ve Ren Geyikleri ile gece Kuzey Işıkları Aurora Borealis Safarileri, Buzkıran gemiler ile donmuş denizler ve buzda yüzme deneyimi, Victoria Şelaleleri’nde akşam yürüyüşleri, Güney Afrika ve Zambia’da orman içinde vahşi doğa konaklamaları, Alaska’da somon ve Grizzly Ayı mevsimi, büyük balık avı turları, köpek balığı dalışları ve balina yakınlaşmaları, tematik gezilerde Formula 1 yarışları, Japonya Kiraz Çiçeği Sakura gezileri, Amerika Birleşik Devletleri baştan başa West Coast ve Route 66 rotaları, Dünya Kadınlar Günü ve Sevgililer Günü kutlamaları, yılbaşının Yeni Zelanda Auckland’da ilk ve Brezilya Rio de Janeiro’da son kutlandığı saatlerde partiler, müzik programlarında İsviçre Montreux ve Kanada Montreal Caz Festivali, Verona Operası, San Remo ve Eurovision Şarkı Yarışmaları, Viyana Yılbaşı Konseri, New York Jazz, Chicago Blues temalı geziler gösterilebilir.

MÜZİKAL RADYO BELGESELİ LATERNA™
Düzenleniyor

MÜZİKAL BELGESEL WEB RADYOSU LATERADIO™
Şubat 2013’te, temelini Ntv Radyo’da 2008 – 2013 yılları arasında beş sene boyunca yapımcı ve sunucu olarak yayınladığı ödüllü müzikal belgesel Laterna programından alan tematik web radyosu Lateradio’yu kurdu ve ‘Özel İnsanlara Güzel Müzik’ prensibi ile deneme yayınlarına başladı. Yüksek bir müzik kültürü ve birikimi olan abone dinleyicilerin beklentilerini karşılamak üzere yayın içeriğini başta günlük ve tematik liste müzik yayınlar üzerine odakladı.

‘Laterna Radyosu’ isimlerinin birleşmesinden oluşan Lateradio, ismindeki özelliği de kullanarak özellikle tam gece yarısı başlayan yeni müzik listeleri ve geç saatlerde yayınlanan canlı ‘Latelive’ ile büyük bir dinleyici kitlesi yakaladı.

Kısa bir süre sonra programlarını müzik belgesellerinden, canlı yayın ve söyleşilerden özenle seçilen özgün listelere, Old School, Progressive, Psychedelic ve Hard Rock, Rock’n Roll, Blues, Klasik ve Modern Caz, Oldies, Soul, Funk, New Age, Nostalji Pop’tan Klasik Müzik eserlerine, Etnik Dünya Müziği’nden Türkçe Koleksiyonlara dek uzanan bir çeşitlilikte genişletti. Devamında Müzik, Belgesel, Sanat, Kültür, Dünya Turizmi, Söyleşi olarak kategori altına alınan Lateradio’da başta Türkçe olmak üzere, İngilizce, ve aralıklarla diğer dillerde yayın yapmaya başladı.

Önceden web üzerinden dinlenen radyo yayınları daha sonra mobil platformlara taşındı. Tasarımını kendi hazırladığı, grafik düzenlemelerine Fatih ‘Junior’ Aydın’ın katkıda bulunduğu Lateradio’nun 1.0.0 ücretsiz iOS ve Android mobil sürüm yazılımını Ömer ‘Arshimet’ Ünal ile hazırladı ve platformlarda onaylatarak kullanıcılarına sundu.

2015 yılında tüm dünyada 9.000 Fm Radyo 21.000 Web Radyosu’nun üye olduğu Ipluggers firması ile çözüm ortaklığı anlaşması imzalayarak, özellikle yeni ün kazanmaya başlayan sanatçıların telifli olarak piyasaya çıkarttığı yeni eserlerini içeriğinde kullandı. Yine aynı yıl Hollywood üzerinden canlı yayın yapan U.S. Top 20 Fm kanalı ile telifli içerik anlaşması yaptı ve Lateradio’da dünyadaki en ünlü ilk yirmi listebaşı şarkıyı da çalmaya başladı.

Radyo Teknik Yönetimi ve Web Mühendisliği’ni İbrahim Saramet’in üstlendiği Lateradio, alt yapısında Whm Sonic, Shoutcast ve Sam Audio Broadcaster professional kullandığı yayınlarını Kanada sınırları içindeki sunucuları üzerinden 128K 44.100 kHz Stereo Mp3Pro çok yüksek ses kalitesi ile gerçekleştiriyor.

2.0 sürüm güncellemesi ve 3.0 sürümünün yeniden yapılandırılması yazılım mühendisi Alpaslan Bak tarafından gerçekleştirilen Lateradio’da tüm yayınlar artık mobil platformlarda Apple Ios, Android Google Play ve Windows üzerinde yayınlanmış ücretsiz Özge Ersu Uygulaması ile dinlenebiliyor.

Yakın tarihte Lateradio’nun tematik yayınların yanısıra, günlük akış programına geçmesi için hazırlıklar devam ediyor.

CANLI RADYO YAYINLARI LATELIVE™
Düzenleniyor

YASAK BELGESELLER™VINCIT OMNIA VERITAS
Çok sayıda ödül aldığı radyo belgeselleri sonrası çalışmalarını görüntülü belgeseller alanında sürdürmeye başladı. ‘Yasak Belgeseller™Vincit Omnia Veritas’ adını verdiği projesinin temasını değişik toplumlar içindeki çekişme ve sürtüşmeleri işleyen, senaryo ve akış süreçlerini İngilizce yazmakta olduğu ‘Human Conflict’ üzerine kurdu.

Üzerine konuşulması hoş karşılanmayan, yetkililerce kabul edilmeyen ya da göz ardı edilen, kimi zaman da araştırılması yasaklanmış konular üzerine yoğunlaşan Yasak Belgeseller’in çekilmesi planlanan bölümleri arasında ‘Digging for Cyprus – The Turth Is The Same For All Departed’, ‘Heihazi – The Black Child Generation in China’, ‘Gay Neighborhood Castro – The San Francisco Revival’, ‘Pitcairn Island – Survivors of the Mutiny on the Hms Bounty’, Norway Trial – Discrimination Against the Sami’, ‘Burrnesha – Sworn Virgins of Albania’ ve ‘Black Magic – Muti Killings in South Africa’ bulunuyor.

Antropolog ve konusunda uzman yerel danışmanların içerik desteği verdiği proje aşamasındaki belgeselin çekimlerine, uygun platformlarla anlaşma sağlanması sonrasında yakın bir gelecekte başlanması bekleniyor.

ANLIK BELGESELLER ÖZGERİSCOPE™ VE GEORAMA
Sosyal Medya platformlarının sağladığı olanaklar, iletişim ve donanım alanlarındaki hızlı gelişmeleri dikkate alarak, ulaşılması zor coğrafyalardan yaptığı anlık görüntülü canlı yayınlara başladı.

Twitter’ın yan kuruluşu olan Periscope üzerinden Özgeriscope™ adını verdiği yayınları ile Kuzey Kutbu’ndan Afrika’nın içlerine, Patagonya’dan Çin’e dek değişik coğrafyalardan canlı bağlantılar kurdu ve işlediği konular ile geniş bir izleyici kitlesi yakaladı.

Chicago merkezli ve dünyanın ilk sanal gerçek zamanlı gezi platformu olan Georama™ ile yaptığı ortak çalışma sonucu, Türkiye’nin ilk yayıncısı oldu.

İzleyicileri için her iki platformda dünyanın değişik yerlerinden aralıksız olarak kısa anlık görüntülü yayınlar yapmaya devam ediyor.

ÖZGE ERSU KONFERANSLARI™ DİNLETİ, SÖYLEŞİ VE EĞİTİMLER
Düzenleniyor

ORGANİZASYON SUNUCULUĞU VE MOTİVASYON SÖYLEŞİLERİ
Düzenleniyor

TURİZM DANIŞMANLIĞI VE UZMANLIĞI
Düzenleniyor

GEZİ YAZARLIĞI
Düzenleniyor

MÜZİK YAZARLIĞI VE MÜZİKOLOJİ ÇALIŞMALARI
Düzenleniyor

MAGEZİN™ GENEL YAYIN YÖNETMENLİĞİ
Düzenleniyor

BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ ÇALIŞMALARI, ETKİLEŞİMLİ MEDYA VE INTERNET
Düzenleniyor

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ
Düzenleniyor

Johannesburg Children of Fire Yanmış Çocuklar Vakfı

Engelli Turizmi ve Sağlık Turizmi

Görme ve Duyma Engelliler için Geziler ve Belgesel Projeleri

ÖZGE ERSU UYGULAMASI™
Temelleri 2013 yılında ‘Özel İnsanlara Güzel Müzik’ prensibi ile atılan Lateradio™ yazılımının tüm platformlarda ve sosyal medyada büyük bir ilgi ile karşılanması üzerine çok daha kapsamlı bir çalışma gerçekleştirerek, yaklaşık altı aylık bir çalışma sonrası 2016 Mart ayı içerisinde kendisine ait Özge Ersu™ uygulamasını geliştirdi.

Alpaslan Bak’ın yazılım mühendisliğini, İbrahim Saramet’in teknik ve web yönetimini, Özge Ersu’nun da içerik düzenlemesi ve görsel tasarımını üstlendiği uygulamanın hazırlanması sürecindeki teknik destek ve kontrol aşamalarında geniş bir yardımcı kadro görev aldı.

Tamamı Özge Ersu tarafından hazırlanan, büyük bir bölümü kendi web sitesinde, Internet ve sosyal medya platformlarında yayınlanan içeriklerden oluşan seçkilerin bulunduğu uygulama önce Apple Store, Android Google Play ve sonrasında Windows platformlarına sunuldu.

Ücretsiz olarak indirilebilen uygulamanın 1.0 sürümünde Belgesel Web Radyosu Lateradio™, Müzikal Belgesel Laterna™, canlı yayın kayıtlarının sunulduğu Latelive™, Özge Ersu Gezileri™Signature Collection, yazılar, videolar, Instagram sayfası, Özge’çmiş ve Jenerik yer alıyor.

YAŞAM
Düzenleniyor

YORUM YOK

YORUM YAP

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.