Uluslararası Uzay İstasyonu Canlı Hd Görüntü Aktarımı

21.539 • 6 Ocak 2016 • HABERLER, VIDEO • 38.273 GÖRÜNTÜLEME

 

Değerli Dostlarım,

Sizleri yine heyecanlandırmak, çocuklarımızı, öğrencilerimizi, amatör gökbilimcileri ve meraklıları çok özel bir deneyime davet etmek istiyorum. Nasa yalnızca iki hafta önce, 30 Nisan 2014 tarihinde devreye yeni bir proje aldı ve şu anda yörüngede dönen Uluslararası Uzay İstasyonu International Space station ISS üzerinden yüksek çözünürlükte canlı video görüntüleri aktarımına başladı. Ustream teknolojisinin kullanıldığı bu türünün ilk örneği çalışmayı ben de sizlere sunmak, paylaşmak istedim.

Ayrıca doğrudan izleme olanağınızın da olduğu bu görüntülere kolayca ulaşabilmeniz adına gerekli kodları düzenleyerek  ersu.net içine yerleştirdim. Sayfa ‘Flash’ teknolojisi kullanmadığı için tüm platform, kişisel bilgisayar, tablet ve telefonlarınız ile uyumlu, arzu ettiğinizde tek bir tıklama ile ekranınızda. İşte Ansiklopedilerdeki siyah beyaz resimlerle büyümüş bizler için kendi çocukluğumuzda hayal bile edemediklerimiz, şimdi çok yakınımızda, elimizin altında.

Bu harika yenilik ile ilgili bazı ayrıntılar vermek istiyorum:

Yüksek çözünürlüklü yörünge video deneyi, Nasa‘nın Avrupa Uzay Ajansı European Space Agency ESA ile yaptığı ortak bir çalışma. Columbus Modülü üzerine dünyaya dönük olarak yerleştirilmiş bulunan ve piyasada satılan modellerden oluşan HD kameralar, sıcaklığı kontrol altında tutulan basınçlı kapalı sistemler içinde bulunuyor. Veriler ‘downlink’ ile önce dünyaya indiriliyor, daha sonra da Ustream sunucularına veriliyor. Ustream sunucularından da doğrudan Ersunet Portalı üzerinden sizlere ulaşıyor. Atmosfer dışında olduğundan, son derece net alınan görüntüler üzerine küçük hatırlatmalar yapmak istiyorum:

Siyah Ekran
Uluslararası Uzay İstasyonu ISS  dünyanın gece tarafındadır.

Gri Ekran
Kamera ve açıklar değişirken ya da Uluslararası Uzay İstasyonu ISS  ile bağlantı kesilmiştir. On dakika ara ile yeniden deneyebilirsiniz.

Ses
Uluslararası Uzay istasyonu

Arzu ederseniz, tam ekran seçeneğini tıklayarak harika bir ekran koruyucuya dönüştürebilirsiniz. Bilimi kullanan  insan aklının sınırıları gerçekten nefes kesici. Ben se sizleri bu görüntülerle baş başa bırakmak istiyorum.

YORUM YOK

YORUM YAP

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.