HAVAALANLARINDA YERDE NEDEN ÇIKINTILI ŞERİTLER BULUNUR?

0 • 1 Kasım 2012 • G Vitamini • 2.054 GÖRÜNTÜLEME

Havaalanları Yer Döşemelerinde Neden Çıkıntılı Şeritler Bulunur?

Değerli Dostlarım,

Havaalanlarında valiz taşımak, kimi zaman sürüklemek durumunda kalmak son derece yorucudur. Halı kaplı iç alanlar da tekerlekli valizlerin en büyük düşmanıdır. Bir de üstüne, mermer pürüzsüz zeminlerin arasına sıkıştırılmış girintili çıkıntılı kaplamalar eklenirse, bu süreç gittikçe zorlaşır. Peki, bizlerin rahatını düşünmek durumunda olanlar, işeri kolaylaştırmak yerine neden böyle engeller ve engebeler çıkartırlar karşımıza?

Aslında bizler için engel diye düşündüğümüz bu ayrıntı, görme engellilerin en büyük yardımcısıdır. Özel girinti ve çıkıntılar, yani çizgi, nokta ve diğer kabartmalı şekillerin hepsinin ‘düz devam eden, dönen, sona eren yol’ gibi anlamları vardır ve görme engelliler için son derece önemlidir.

Sadece bir dakikalığına, bilmediğiniz ve ilk kez gittiğiniz bir havaalanında gözlerinizi kapatarak dolaşmaya ve işlerinizi yürüymeye çalışın, ne kadar zorlandığınızı göreceksiniz.  Umarız yakında bu tür engeller, teknolojinin de yardımları ile son derece azalır. Bir sonraki havaalanı deneyiminizde, bu işaretlere belki özel olarak göz atmak istersiniz.

Gezizekâlı biri olarak, bilmenizde yarar var!

2 Yorum

  • Lale Neşe 1 Kasım 2012 - 15:55 Reply

    Kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi!

  • Jale Yukselici 12 Aralık 2012 - 12:16 Reply

    Bilmediğimiz ne çok sey varmış!

  • YORUM YAP

    Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.