AVUSTURYA VE VİYANA ÜNLÜLERİ

1 • 23 Aralık 2012 • GEZİ YAZILARI • 26.532 GÖRÜNTÜLEME

Avusturya ve Viyana Ünlüleri - Özge Ersu Gezi Yazıları

Değerli Gezi Dostlarım,

Avusturya, Avrupa’nın ortasında tarih, kültür, doğal güzellikler ve teknolojinin birleştiği bir ülke. Başkent Viyana da bir çok dünya ünlüsüne ev sahipliği yapmış. İşte Avusturya ya da Viyana’da doğan, sonradan Avusturyalı olan, yaşamlarının ve kariyerlerinin önemli bölümlerini bu şehirde geçiren ya da yaşama burada veda eden ünlülerden bazılarını derledim. Tam bir liste olmadığını, kişisel seçimlerimle bir özet oluşturduğumu özellikle belirtmek istiyorum. Gelin bu ilginç listeye göz atalım. Çoğu sürpriz ismin Avusturyalı ya da Viyana doğumlu olduğunu, ya da yollarının bu ülke ve başkenti ile kesiştiğini öğrendiğinizde sizler de şaşıracaksınız.

Besteci ve Müzisyenler
Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Joseph Haydn, Michael Haydn (Joseph Hydn’ın kardeşi), Johann Strauss I, Johann Strauss II (Johann Strauss I’in oğlu), Joseph Strauss, Gustav Mahler, Franz Schubert, Herbert von Karajan (orkestra şefi), Falco (pop müzik sanatçısı), Joe Zawinul (Caz Davulcusu)

Mimarlar, Mühendisler, Mucit ve Kaşifler
Friedensreich Hundertwasser (Jugendstil öncüsü, Hundertwasserhaus mimarı), Alois Negrelli (Süveyş Kanalı Baş Mimarı), Otto Wagner (Viyana’daki çoğu tarihi binanın mimarı), Anselm Franz (ilk turbojet), Siegfried Marcus (ilk dizel yakıtlı otomobil), Josef Madersperger (dikiş makinası), Peter Mitterhofer (daktilo)

İşadamları ve Yatırımcılar
Gaston Glock (Glock tabancaları), Ferdinand Porsche (Volkswagen’i tasarladı), Ferdinand Anton Ernst Porsche (Porsche firmasını günümüze taşıyan isim), Johann Puch (Steyr-Daimler’in kurucusu), Daniel Swarovski (Swarovski Kristalleri), Albert Salomon von Rothschild (Ünlü zengin bankacı), Dietrich Mateschitz (Red Bull markasının arkasındaki isim)

Film Yönetmenleri ve Sinema Sanatçıları
Fritz Lang, Billy Wilder, Fred Zinnemann, Romy Schneider, Arnold Schwarzenegger

Tarihi Kişilikler ve Politikacılar
I.Ferdinand (Avusturya İmparatoru), Prince Eugene (Osmanlılara karşı savaşan Savoy Dükü), Maria Theresia (Arşidüşes), Marie Antoinette (Kraliçe, Fransa Kralı XVI. Louis’nin eşi), Radetzky von Radetz Wenceslaus (Johann Strauss I’in adına Radetzky Marşı’nı yazdığı, yetmiş yıl askerlik yapan Çek Kökenli başarılı Avusturya generali), Adolf Hitler (Diktatör, 1932’de Alman Vatandaşlığına geçti) Kurt Waldheim (Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Avusturya eski devlet başkanı)

Bilim İnsanları
Albert Einstein (Bir süre Avusturya’da yaşamış ve 1911-1912 yıllarında Avusturya-Macartistan vatandaşlığı almıştır), Christian Doppler (Doppler Kayması’nı buldu), Ernst Mach (ses hızını keşfetti), Alfred Adler (kişisel psikolojinin kurucusu), Sigmund Freud (psikiyatr, psikoanaliz kurucusu)

Yazarlar
Franz Kafka (Metamorfoz), Stefan Zweig (psikolojik biyorgrafi yazarı)

Sporcular
Hans Krankl (futbolcu ve teknik direktör), Niki Lauda (Formula 1 eski pilotu, Lauda Air sahibi) Tunç Hamarat (İstanbul doğumlu 2004 Dünya Satranç Federasyonu Şampiyonu)

YORUM YOK

YORUM YAP

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.