Aysun Canan ile Garipçe Bir Cumartesi

0 • 9 Şubat 2014 • Konuk Yazarlar • 836 GÖRÜNTÜLEME

Garipçe Bir Cumartesi – Aysun Canan
Konuk Yazarlar
Beğeni ile izlediğim dostlarımın (ön) izinleri ile, kendi güzel yazılarından alıntılar

Yazının Tümü ve Yazarın Orijinal Sayfası
http://rideturkey.com/blogs/6181/blogarchive/2011/12/13/garipcede-bir-cumartesi.aspx
twitter @ayfuun

[Alıntı Başlangıcı] Kaleye çıkıyorum. Bir kale göremiyorum ancak olsun. Yamacın arkasındaki boğazın Karadeniz açılımı manzarası yeter. Duvarda ‘Askeri Bölge Girilmez!’ yazıyor. Ne zamandan kalma kim bilir? Düzlüğün ortasında Cabir Kaptan’a rastlıyorum. Bu irtifada, kalenin orta göbeğinde, inatla tutunduğu kalan bir kaç rengi, esrik gövdesiyle Cabir Kaptan.

Köyün en eski teknesiymiş. Kendisine kayık diyenleri hiç haz etmezmiş. Kafa tutarmış boğaz girişinde tüm gemilere. En erken o ayrılır sabah vakti limandan, en geç o dönermiş. Herkesten daha fazla balıkla. Çok yaman fırtınalar, çok kocaman dalgalara siper etmiş gövdesini.

Bir akşam alacasında sular kabarmış, öyle bir yükselmiş ki Cabir kaptan’ın koca heybeti bile boğazda fıstık kabuğu gibi kalmış. Fırtına dinip, ortalık sakinleşip, sular çekilince Cabir Kaptan kendisini bu yamacın tepesinde, kalenin orta avlusunda buluvermiş. Ne sular bir daha o kadar yükselmiş, ne gök o denli yere değmiş o günden beri. Cabir Kaptan da bu tepeden bir daha denize inememiş. Üstelik bir sabah alacasında askeri bölgenin nerden geldiği açıklanamayan tam orta göbeğinde bulununca sudan çıkmış balık misali, silahlı kuvvetler  cezasını vermiş: ‘Cezalı kayık’ demişler. Yıllarca üç beş asker nöbet beklemiş başında. Asker bölgeden, Cabir denizden umudunu kesene kadar. Şimdi tüm o yıllara inat tutunduğu bir kaç rengi ve esrik gövdesi ile yamacın nöbetini o tutuyor.

Ne acayip hikaye mi? Onca cezalı dağ, top, tüfek, tank hikayesi dinledik oldu da bir Cabir Kaptan’la mı bulucaz yiten aklımızı. Ben bunu ayakları suda, tahta sandaliyeli bir rakı masasında anlatırım, Cabir’in makus talihine  beraber içip ağlarız yemin ederim!
[Alıntı Sonu]

Yazının Tümü ve Yazarın Orijinal Sayfası
http://rideturkey.com/blogs/6181/blogarchive/2011/12/13/garipcede-bir-cumartesi.aspx

YORUM YOK

YORUM YAP

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.