TÜRK HAVA YOLLARINDA SERVET MAAŞLAR

0 • 23 Ocak 2013 • Azarlama Müdürü • 1.926 GÖRÜNTÜLEME

Dünyanın En Çok Ülkeye Uçan Havayolu’ ünvanlı Türk Hava Yolları’nda, üst yönetime servet gibi maaşlar ödenmiş. Ben okudum, okumak isteyenler için haberin ayrıntıları  burada:

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/thyden-servet-gibi-maas.html

Başarı varsa alkışlarım, öyle yapıyorum da. Siz beni daha çok eleştiri yaparken görüyorsunuz ama o eleştirilerim herşeyin daha iyi olması, iyiye gitmesi, şirketimizin okyanusu geçip, derede boğulmaması için. Yıllar içerisinde eleştirilerim kadar sözlü ve yazılı teşekkürlerim de vardır. Başarı demişken Toronto ve Los Angeles’te olan gecikmelerde, neden ne olursa olsun ne yazık ki beklenen tutumun sergilenemediği gerçeği daha ortada. Daha önemlisi, kuyruğu kalkışta vuran Boeing’lerde ve Airbus slide patlatmada havayolu olarak hangi sıradayız merak ediyorum.  Arızalanan uçaklar, değişen konfigürasyonlar, akla hayale gelmedik Gabon gibi yerlere açılan hatlar… Teknik ayrıntılara hiç girmeyeyim. Bunlar benim düz bir yolcu olarak görebildiklerim.

İşte tek bir kabin amiri hatasından tüm uçuş ekibini acımasızca eleştirebiliyor, bir kaç ‘Fail’ pilotun hatasını diğer tüm pilotlara yayabiliyoruz ne yazık ki. Kendi sektörüm ve mesleğimden örnek verirsem, bazı üçkağıtçı ya da vasıfsız turist rehberleri yüzünden, hepimizin öyle adlandırılması, veya batan seyahat acentaları nedeni ile büyük çoğunluğun acentaları güvenilir bulmaması gibi, kurunun yanında yaş ta yanıyor.

Arasıra  şirketin gerçek yüzü olan kaptan pilot arkadaşlarımla, yardımcı pilotlarla, uçuş mühendisleri ile, kabin amirleri, hostes ve steward’larla konuştuğumda, yüzlerinden yorgunluk aksa da bunu yansıtmamaya çalıştıklarını görüyorum. Evet benim de eleştirilerim oluyor ama unutmayın bu insanlar, bizler Comfort koltuklarımızda gerine gerine uyurken uçak içinde trolley çekerek Atlantik Okyanusu’nu adeta yürüyerek geçiyorlar. Adeta’sı fazla oldu.

Demek ki sözünü ettikleri başarının mimarları yalnızca başkanlar ve üstü, yani yönetim kadrosu. Grev yaptığı gerekçesi ile ilişiği kesilen 305 kişiden biri olan ve uğradığı haksızlıktan ötürü sedef hastalığına yakalanan ve sonrasında kalkp krizi geçirdiğinden, hastanede yoğun bakımda tutulan teknisyenden, işten çıkarıldığı için boşananlara, aile ortamlarına mutsuzluk düşenlere kadar onları konuşan ve düşünen var mı, maaşları ne durumda, merak ediyorum.

İçeriden ve dışarıdan ye, ye, bitmedi bu şirket.

Özge Ersu / Düz Yolcu
(TK 001714487 Elite Plus)

YORUM YOK

YORUM YAP

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.