ÖZGE ERSU ALEM DERGİSİ KONUKLARINI GALATAPORT’TA AĞIRLADI

12.567 • 18 Kasım 2021 • ÖZGE ERSU GEZİLERİ • 12.389 GÖRÜNTÜLEME

ALEM DERGİSİ GALATAPORT İSTANBUL DAVETİ
18 Kasım 2021 Perşembe
Yazar · Kübra Bıçak

Şehrin son günlerde en çok merak edilen noktası, ALEM Dergisi ve Galataport İstanbul ev sahipliğinde özel bir davetle keşfedildi. Seçkin isimlerin katıldığı bu özel gecede, İstanbul’un yeni merkezine yolculuğa çıkıyoruz.

İstanbul’un tarihi limanını yeniden canlandıran Galataport İstanbul; rıhtımı, meydanları ve sokaklarıyla gastronomiden kültür sanata, alışveriş noktalarından yaşam alanlarına nefes alan bir deneyim sunuyor. İstanbul’un yeni gözde alanlarından biri olan ve merak uyandıran Galataport İstanbul’u özel bir davetle keşfettik.

ALEM Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Gözde Yörükoğlu Ersu ve Galataport İstanbul ev sahipliğinde, şehrin yeni kalbini keşfetmek için seçkin isimler bir araya geldi. Aralarında Leyla Alaton, Emin Hitay, Ebru Kohen, Şükrü Bozluolçay, Mehmet Ali Bakanay, Begüm-Ömer Ballı’nın yer aldığı misafirler ilk olarak Ara Güler’in gözünden Beyoğlu’nu anlatan “Denize İnen Yol” sergisinde buluştular. Doğuş Grubu Sanat Danışmanı Çağla Saraç’ın anlatımıyla sergiyi gezen konuklar, fotoğraflarla Beyoğlu’na nostaljik bir yolculuk yaptılar. Saraç serginin kapsamını, “Bu sergide Ara Güler’e ait 1953 ile 1993 yılları arasında çekilmiş 41 kare bulunuyor. ‘Denize İnen Yol’ hem Ara Güler’in fotoğraflarını hem de bugüne kadar yayınlanmamış karelerini içeriyor.” sözleriyle ifade etti. Leyla Alaton ise sergiyle ilgili yorumunu, “Harika bir sergi olmuş. Ara Güler’i her anıyla hatırlamak çok güzel.” cümleleriyle anlattı.

Sergiyi gezdikten sonra Galataport İstanbul’u keşfetmek için Özge Ersu ile bir araya gelen misafirler, Ersu’dan limanın tarihini dinlediler. Ersu eşliğinde Galataport Istanbul’u turlamaya başlayan konuklar, ara sokakları geçtikten sonra yolcu terminaline geldiler. Günde üç gemiye ve 15 bin yolcuya hizmet etme kapasitesi olan dünyanın özel kapak sistemine bağlı ilk yer altı Kruvaziyer Terminali’ni Ersu’dan dinleyen konuklar, bu kadar büyük kapasitedeki alanın turizme kazandırılması konusunda heyecan duyduklarını dile getirdiler.

Konukların ikinci durağı ise Tophane Saat Kulesi oldu. Ersu, 19. yüzyılın ikinci yarısında Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan saat kulesinin restore edilerek tekrar şehre kazandırıldığını ifade etti. Ersu ayrıca yıllar boyu denizden gelen ziyaretçileri karşılayan, İstanbul’a atılan ilk adımlara şahitlik eden Tophane Saat Kulesi’nin, günümüzde İstanbul’un ilk Müze Meydanı’nın merkezinde yer alacak buluşma noktası olacağını ifade etti. Ersu, İstanbul Modern ve MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi ile İstanbul’un ilk Müze Meydanı’nın merkezinde yer alacak Tophane Saat Kulesi’nin bu anlamda şehrin simgelerinden biri olacağını da sözlerine ekledi.

Galataport İstanbul’un tarihini, yapılarını, projelerini Ersu’dan dinleyen konuklar daha sonra Liman Lokantası’nda yemeğe geçtiler.

Begüm Ballı gezinin sonunda düşüncelerini “ALEM Dergisi’nin organizasyonuyla Galataport İstanbul projesini gezdik. Gerçekten büyüleyici bir proje. Son derece modern bu mimari yapının Türkiye için çok güzel bir yatırım olacağını düşünüyorum.” sözleriyle ifade etti.

Emin Hitay ise Galataport İstanbul turuyla ilgili düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Galataport düşündüğümün çok ötesinde müthiş bir mekan olmuş. Doğuş Grubu bu açıdan Türkiye’ye çok güzel bir mekan kazandırmış. Tabii yanında İstanbul Modern’in, İstanbul Heykel Müzesi’nin olması ayrı bir güzellik katıyor. ALEM Dergisi’nin davetiyle katıldığımız bu gecede güzel bir keşif yaptık.”

1940’lı yıllarda Karaköy rıhtımında hizmet veren, İstanbul sosyal hayatının önemli adreslerinden Liman Lokantası, yeni yerinde keşif turumuzun akşam yemeğine ev sahipliği yaptı. Yöresel yemeklerin öne çıktığı menü gecenin finaline lezzet kattı.

Haberi Internette okumak için
https://www.alem.com.tr/foto-galeri/alem-dergisi-x-galataport-istanbul-daveti-1076914/22

Haberi orijinal dergi formatında pdf olarak indirmek ve okumak için
http://www.ersu.net/indir/haber/2021118/ozgeersu-alemdergisi-galataport.pdf

YORUM YOK

YORUM YAP

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.