CRUISE WITH · ÖZGE ERSU · GEMİ GEZİLERİ

1 • 3 Aralık 2013 • HABERLER • 1.410 GÖRÜNTÜLEME

Değerli Gezgin Dostlarım,

Gemi gezilerini yönetmek kolay değildir. Tüm sistem, herkesin geminin yabancı dilini (genelde İngilizce) bilmesi üzerine kuruludur. Yalnız, yabancı dilin sorun olduğu, katılımcı sayısı yüksek bir grup varsa, düzeni korumak daha büyük bir dikkat ve özveri ister.

Kara gezilerinin olduğu günlerde çoğu bilgi, toplu halde otobüslerde verilebilir ama ‘Day at Sea’ adı verilen, altı bin yolcunun dünyanın en büyük gemisinde iki bin beş yüz personel ile on altı kata dağıldığı günlerde, belirli aktiviteler tasarlamak, uygulamak, geminin düzenlediği eğlencelerden uygun olanları seçmek, bilgileri süzerek konuklarımıza Türkçe vermek gerekir.

Başarılı bir gemi gezisinin onlarca ince değişkeninden sadece biridir gazete çıkarmak. Ama işleri kolaylaştırır, konukların yüzünde bir gülümseme bırakır. Hele ekinde bir gezi yazısı, bir anı varsa, sabah saatlerinin en aranan güzelliği olur.

Elbette, sabaha karşı 02:50’de kalkıp, düşünmek, dizmek, yazmak, çizmek, tasarlamak, içerik çıkartmak, ftp ile gemi sunucusuna atmak, oradan master baskı almak, daha sonra çoğaltma merkezine gidip basmak, zımbalamak, katlamak, içine gezi anıları ve yazılarını koymak, üstlerine doğru kat ve kabin numaralarını yazmak, daha sonra işi gemi personeline bırakmadan, her on altı katın dört bir köşesine dağılmış otuz kırk kadar kabinin kapısına bizzat bırakmak gerekir. Saat 08:00 olmuştur, gün başlar.

Şimdi neden ‘Sleepless in Caribbean’, anlatabildim mi? Ama, gazeteyi okuyan her konuğun yüzündeki gülümseme, satır aralarına saklanmış ince esprilerin bulunması ve nazik bir teşekkür, ne uykusuzluk, ne de yorgunluk bırakır gemide.

Ekimini bu kadar yoğun yapıp, hasatını bu kadar hızlı aldığımız başka hangi meslek var ki? İyi ki varsınız.

Bizim gemi gezilerimizi kıskanmanız için değil, katılmanız için, sıkılmanız için değil, yüzünüzde bir gülümseme oluşması için, gemi gazetelerini sizlerle paylaşmaya karar verdim.  Genel içeriğin yanısıra, sadece katılımcıları ilgilendirebilecek fotoğrafların sadece sizinle paylaşılmasındaki özeni sizin de göstereceğinize eminim.

Umarım bir gün mükemmel coğrafyalarda benzersiz, tekrarsız gemi gezilerinde buluşuruz. Gezmesi size kalır, tatlı yorgunluk ve uykusuzluğu ise bana…

Hazırladığım gemi gazetelerinin tüm içeriğine

http://files.ersu.net/indir/gemi/gazete/20131124.pdf
http://files.ersu.net/indir/gemi/gazete/20131125.pdf
http://files.ersu.net/indir/gemi/gazete/20131127.pdf
http://files.ersu.net/indir/gemi/gazete/20131129.pdf

bağlantılarını tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Unutmayın! ‘Do not try this at home, evde denemeyin!’ Kusura bakmayın, şimdi ana yelken direğine tırmanmalıyım, çünkü ‘Kara göründü! Land Ahooooy!’

YORUM YOK

YORUM YAP

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.