EDİRNE İÇİN DAHA FAZLA TURİST
ÖZGE ERSU EDİRNE GEZİLERİ

9.512 • 10 Kasım 2020 • HABERLER • 13.356 GÖRÜNTÜLEME

EDİRNE İÇİN DAHA FAZLA TURİST · ÖZGE ERSU EDİRNE GEZİLERİ

10 Kasım 2020 · Atatürk Meydanı Edirne
 ÖZLEM CEYLAN · EDİRNE HABER

Orijinal Bağlantı
http://www.edirnehaber.org/haber/42372/daha-fazla-turist-icin-calismalar-devam-ediyor.html

Ulusal ve uluslararası düzeyde birçok gezi düzenleyerek şehirlerin tanıtımına gönüllü olarak katkı sağlamayı hedefleyen Gezi Uzmanı ve Turizm Danışmanı Özge Ersu, Kasım ayı gezi programlarında Edirne’ye de yer verdi. Edirne için 4 günlük program düzenleyen Ersu, camilerden, müzelere, külliyeden unutulmuş tarihi sokaklara kadar birçok noktayı tanıtarak daha fazla turist çekmek için çalışmaların devam edeceğini aktardı.

Osmanlı’ya başkentlik yapmış tarihi eser bakımdan oldukça zengin olan bu şehrin tanıtım konusunda eksik kaldığını söyleyen Profesyonel Turist Rehberi Ersu, düzenlediği 4 günlük gezi programı ile kentin tanıtımına küçük de olsa bir katkı sağlamak istediğini söyledi.

Edirne için 4 günlük bir gezi düzenleyen Rehber Özge Ersu, yaptığı planlama doğrultusunda önemli günde kentte bulunmaktan ayrıca keyif aldıklarını belirtti.

10 Kasım Atatürk’ün ebediyete intikalinin 82. yıldönümünde Edirne’de düzenlenen anma programına katılan Özge Ersu’nun konukları programın ardından Edirne Belediyesi’nde bulunan Atatürk Odası’nı da ziyaret etti.

“Edirne yıllarca üvey evlat muamelesi gördü”
Konuklarını hem dünya üzerinde uç coğrafyalara götürdüğünü, hem de artık çıtayı yüksek tutacak geziler yaptıklarını belirten Profesyonel Turist Rehberi, Gezi Uzmanı ve Turizm Danışmanı Özge Ersu; “Bence Edirne yıllarca bir üvey evlât muamelesi görüyordu. İstanbul’dan en fazla Bursa’ya gidilirdi. Hızlı trenin gelmesine az kaldı. O zaman Edirne’ye daha fazla misafir gelecek. Edirne 1 günlük, belki en fazla 1 gece yatılan turların şehri olarak görülmekteydi. 3 gece 4 günlük küçük bir tur düzenledik. Daha sonraki zamanlarda, salgın süreci sona erdikten sonra daha geniş içerikli geziler düzenleyeceğim. Edirnekâri sanatçılarımıza destek verdiğimiz, camileri gezdiğimiz, kıyıda köşede kalmış tarihi eserleri ve Karaağaç’ı tanıttığımız bir gezi oldu. Edirne’deki gezi dostlarım da turumuza katılarak içeriğe ilgi gösterdi. Edirne Türkiye iç turizminde hak ettiği yeri alamamıştı. Gezilecek o kadar yer, görülecek o kadar eser var ki küçük bir katkımız olsun istedik” şeklinde açıklamada bulundu.

“O ruhu Edirne’de yaşadık”
Yeni programların zenginleştirilmesi adına Hıdırlık Tabyası’nın da açılmasını beklediğini söyleyen Turist rehberi Ersu, havalar iyice soğumadan düzenledikleri geziyi özellikle Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 82’nci yıldönümüne denk getirerek o ruhu Edirne’de yaşamak istediklerini ve mutlaka görülmesi gereken Atatürk Odası’nı ziyaret ettiklerini dile getirdi.

“Bu kadar çok eser olduğunu bilmiyorduk”
Ankara’dan gezi için Edirne’ye gelen Özlem Özduran, Osmanlıyı yansıtan bu şehrin her köşesinin tarih koktuğunu ve Mimar Sinan’ın bıraktığı eserleri görme imkânı buldukları için mutlu olduklarını aktardı. Camiler, külliye ve tarihi alanları ziyaret ettiklerini belirten Özduran; “Edirne yaşanılabilecek çok güzel bir şehir. İnsanları çok sevecen bize birçok konuda yardımcı oldular. Hepimiz için özel olan tarih 10 Kasım’da Edirne’de olup Atamızı coşkuyla andık. Bu anlamlı ve özel günde Edirne’de olmaktan gurur duyduk. Edirne’de bu kadar çok tarihi eser olduğunu bilmiyorduk” dedi.

“Buradan dönünce dostlarıma anlatacağım birçok anım oldu”
Düzenlenen gezi sayesinde Edirne’nin tarihi ve güzel yerlerini gezme imkânı bulduklarını dile getiren Sedef Gürsoy; “Edirne’ye bu kadar yakın olup neden daha önce daha sık gelmediğime pişman oldum. Buradan dönünce dostlarıma anlatacağım birçok anım oldu. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 82’inci yıldönümünde Edirne’de bulunup onu anmak bizler için gurur verici oldu. Edirne Belediyesi’ndeki Atatürk Odası’nı ziyaret ettik. Buraya gelindiğinde mutlaka ilk önce görülmesi gereken yer olduğunu düşünüyorum. Her sokağı karış karış gezerek o tarihi dokuyu hissettik. Edirne’ye ilk gelişim değildi ama tekrardan aşık oldum diyebilirim” dedi.

“Edirne tanıtım konusunda eksik kalmış”
Denizli’den gelen Nejla Soylu, Eskişehir’de bile bu kadar tarihi eser yokken akın akın oraya geziler düzenlendiğini belirterek, “Edirne’nin her köşesi tarih kokuyor ama tanıtımın eksik olduğunu düşünüyorum” dedi. Edirne’nin iyi bir tanıtımla hak ettiği noktaya gelmesini dileyen Soylu, şehrin güzel bir tanıtımla daha fazla turist çekebilecek noktaya gelebileceğini aktardı.

“Edirne’de huzur var”
Özellikle Fatih Sultan Mehmet’in Edirneli olmasından dolayı çok etkilendiğini söyleyen Serap Erdem; “Camileri, külliyesi ve müzeleri ile tam anlamıyla efsane bir şehir. Burada huzur var. Burada çok faklı duygular yaşadık ve çok keyif aldık. Özellikle Atatürk’ün ebediyete intikalinin 82’inci yıldönümünde Edirne’de olup O’nun odasını ziyaret etmek bizi oldukça duygulandırdı. Edirne, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir şehirdir” dedi.

“Osmanlı yapılarının biraz daha hızlı restore edilip turizme kazandırılması gerekir”
Turlar sayesinde dünyayı dolaştıktan sonra şimdi Türkiye’nin farkı noktalarını gezmeye başladığını belirten Hadiye Tokman, “Edirne’yi umduğumdan farklı buldum. Bilmediğin yere gittiğin zaman İstanbul’un Anadolu yakasına gitmiş gibi hissedersin. Ama Edirne çok modern bir şehir, insanları çok sıcakkanlı ve sevecen… Edirne’yi çok sevdik, yaşanılabilecek bir şehir olduğunu düşünüyorum. İstanbul’un kalabalığından sonra burası bize cennet gibi geldi. Sadece Osmanlı yapılarının biraz daha hızlı restore edilip turizme kazandırılması gerekir. Atatürk’ün Edirne’de kaldığı zamanları sanki şimdi yaşıyormuşuz gibi duygulandık, tüylerimiz diken diken oldu. O ruhu burada yaşamak çok güzel. Edirne gezisi için seçilen tarihlerin bu zamana denk gelmiş olması da bizim için büyük bir fırsat oldu” şeklinde konuştu.

Özlem Ceylan

(* Haber metninde Özge Ersu tarafından küçük editoryal düzeltmeler yapılmıştır)

YORUM YOK

YORUM YAP

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.