ÖZGE ERSU TÜRKİYE’NİN ON MARKA REHBERİ ARASINDA

0 • 28 Nisan 2016 • Röportaj • 1.880 GÖRÜNTÜLEME

Para Dergisi - Ozge Ersu Roportaj

Değerli Okuyucularım,

Türkiyenin finans konusunda en önde gelen dergilerinden Para, 2016 1-7 Mayıs sayısının bir bölümünü, ‘Türkiye’nin En Çok Tercih Edilen On Gezi Rehberi’ röportajına ayırdı.

Turizm dünyasında son derece büyük ilgi ile okunan röportajları gerçekleştiren Özlem Kapar Bayburs, ben dahil, değişik uzmanlık alanları olan ‘On Marka Rehber’ ile uzmanlıklarını ve ilgi alanlarını konuştu. Çok değerli turizmci meslektaşlarımla bu içerikte yer almak elbette benim için de büyük bir keyif vegurur kaynağı oldu.

Bizlerden küçük bir anı saklamak isterseniz, bu haftaki sayıyı alabilirsiniz. Röportajın ayrıntıları için lütfen tıklayınız. Ozge Ersu – Roportaj – 20160501 – Para Dergisi – Turkiyenin On Marka Rehberi

whitedot

ÖZGE ERSU RÖPORTAJI TAM METNİ

whitedot

Profesyonel Turist Rehberi

Yurt Dışı Turizm Uzmanı, Müzikal Radyo Belgesel Yapımcısı ve Yayıncı

Gezi ve Müzik Yazarı, Konuşmacı ve Eğitmen

Dünyanın değişik ve çoğunlukla ulaşılması zor coğrafyalarına yaptığı geziler, üniversite, özel ve resmi kurumlarda verdiği konferanslar, eğitim ve sunumlar, radyolarda ve sayısal platformlarda yayınlamakta olduğu müzikal belgesel Laterna™ ve web üzerinden yayın yapan belgesel radyosu Lateradio™ ile tanınmaktadır.

Uzunca bir süredir Özge Ersu Gezileri™ olarak bilinen, konusunda uzman A Grubu seyahat acenteleri ile gerçekleştirdiği, her ayrıntısına kendi imzasını attığı için ‘Signature Collection’ adı altında markalaştırdığı, az sayıda katılımcı, özgün ve zengin içerik odaklı yurt dışı gezileri düzenlemektedir.

Tureb Turist Rehberleri Birliği başta olmak üzere turizm sektöründe Türkiye’nin en fazla sayıda ülkeye ve coğrafyaya gezi düzenleyen, en çok gezen uzman turizmcileri arasında gösterilmekte, çalışmaları sık sık değişik kuruluşlarca ödüllendirilmektedir.

1965 Samsun doğumlu Özge Ersu Kadıköy Maarif Koleji’nden mezun olduktan hemen sonra genç yaşta turizm sektöründe çalışmaya başladı. Boğaziçi Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü, üç sene sonra turizm sektöründe çalışmak üzere ayrılarak Ekonomi eğitimi aldı.

Sektörün değişik yönlerini çok genç yaşta yakından tanıdığı seyahat acentesi ve otel yöneticiliği deneyimleri sonrası, gönül verdiği mesleğine dönebilmek adına Turizm Bakanlığı’nın 1990 yılında açtığı sınavı kazanarak eğitim aldı ve Ülkesel Profesyonel Turist Rehberi kokartına sahip oldu.

Profesyonel rehberlik yaşamının ilk yıllarında Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Avustralya’dan Türkiye’ye gelen turist gruplarına İstanbul ve Anadolu gezilerinde rehberlik yaptı, sonrasında özellikle yurt dışı gezileri üzerine yoğunlaştı.

Akredite rehber olarak değişik Başbakanlar ve Cumhurbaşkanları döneminde, yurt dışındaki resmi devlet gezilerinde delegasyon rehberliği yaptı. Ticaret ve Sanayi Odaları  Başkanları ve Ticaret Heyetleri ile çalışma gezilerinde, fuar ve ikili çalışmalarda yer aldı. Sigorta, iletişim, bankacılık, elektronik, bilişim teknolojileri, gıda, endüstri sektörlerinde öncü uluslararası ve ulusal kuruluşların turizm ya da iş amaçlı yurt dışı grup gezilerini planladı ve gerçekleştirdi.

Aslı uzmanlık alanı olan yurt dışı gezileri çerçevesinde Özge Ersu yirmi beş yıldır Kuzey Kutbu’ndan Afrika safarilerine, Küba’dan Fas’a, Arjantin Patagonya’dan Çin’in içlerine ve Vietnam’a, Avustralya kıyıları ve Yeni Zelanda Fiyordları’ndan’dan Orta Doğu’ya,   Japonya’dan Patagonya Buzulları’na, Alaska’nın içlerinden Galapagos Adaları’na kadar yaklaşık yüzün üzerinde ülkeye kara ve deniz gezileri yapıyor.

2006 yılında temellerini attığı Özge Ersu Gezileri™Signature Collection gezilerindeki müzik, spor, konser, etkinlik ve benzeri özel içeriği lüks merkez oteller, gurme yemekler, davetler, konferanslar, gidilen bölgedeki etkinlikler, özel uçak ya da helikopter uçuşları, konser, show, eğlence ve gösteriler ile zenginleştiriyor.

Katılımcılara sunduğu deneyimler içinde küçük uçak ile Yeni Zelanda Fiyordları, büyük askeri helikopterler ile Sri Lanka Çay Vadileri, Patagonya Buzulları, özel yat ile Galapagos Adaları, Kuzey Kutup Dairesi’nde Husky kızaklar ve Ren Geyikleri ile gece Kuzey Işıkları Aurora Borealis Safarileri, Buzkıran gemiler ile donmuş denizler ve buzda yüzme deneyimi, Victoria Şelaleleri’nde akşam yürüyüşleri, Güney Afrika ve Zambia’da orman içinde vahşi doğa konaklamaları, Alaska’da somon ve Grizzly Ayı mevsimi, büyük balık avı turları, köpek balığı dalışları ve balina yakınlaşmaları, tematik gezilerde Formula 1 yarışları, Japonya Kiraz Çiçeği Sakura gezileri, Amerika Birleşik Devletleri baştan başa West Coast ve Route 66 rotaları, Dünya Kadınlar Günü ve Sevgililer Günü kutlamaları, yılbaşının Yeni Zelanda Auckland’da ilk ve Brezilya Rio de Janeiro’da son kutlandığı saatlerde partiler, müzik programlarında Liverpool Beatles’in Ayak İzlerinde, İsviçre Montreux ve Kanada Montreal Caz Festivali, Verona Operası, San Remo ve Eurovision Şarkı Yarışmaları, Viyana Yılbaşı Konseri, New York Jazz, Chicago Blues temalı geziler var.

Tüm bu gezi birikimlerini görüntülü belgeseller alanında sürdürmeyi planlayarak, senaryo ve akış süreçlerini İngilizce yazmaya başladığı, değişik toplumlar içindeki çekişme ve sürtüşmeleri işleyen, temasını ‘Human Conflict’ üzerine kurduğu, üzerinde konuşulması hoş karşılanmayan, yetkililerce kabul edilmeyen ya da az işlenmiş konulardan alan ‘Yasak Belgeseller™Vincit Omnia Veritas’ isimli projesine de başladı.

Konusunda uzman yerel danışman ve antropologların içerik desteği ile çekmeyi planladığı ‘Yasak Belgeseller’in bölümler arasında ‘Digging for Cyprus – The Turth Is The Same For All Departed’, ‘Heihazi – The Black Child Generation in China’, ‘Gay Neighborhood Castro – The San Francisco Revival’, ‘Pitcairn Island – Survivors of the Mutiny on the Hms Bounty’, ‘Burrnesha – Sworn Virgins of Albania’ ve ‘Black Magic – Muti Killings in South Africa’ bulunuyor. Henüz kendisi ile aynı vizyonu ve heyecanı paylaşacak kurum ve ekip arayışı içinde.

Özge Ersu 2008 – 2013 yılları arasında Ntv Radyo’da yapımcı ve sunucu olarak, tüm dünya coğrafyalarını o bölgeler için yapılan müzikler ile anlattığı Özge Ersu ile Laterna™ Belgeseli’ni yayınladı. Çok sayıda ödül alan ve radyolarda konusundaki tek program olan Laterna değişik ödüllere layık görüldü.

Şubat 2013’te 128K 44.100 kHz Stereo Mp3Pro yüksek yayın kalitesi ile tematik web radyosu Lateradio’yu kurdu . Yayın içeriğini müzik belgesellerinden, canlı yayın ve söyleşilerden özenle seçilen özgün listelere, dek uzanan bir çeşitlilikte genişletti. Müzik, belgesel, sanat, kültür, dünya turizmi, söyleşi kategorilerinde başta Türkçe olmak üzere, İngilizce yayın yapmaya başladı.

Bugünlerde teknolojinin ve sosyal medya platformlarının sağladığı olanaklar, iletişim ve donanım alanlarındaki hızlı gelişmeleri izleyerek ulaşılması zor coğrafyalardan yaptığı anlık görüntülü canlı yayınlara başladı.

Geniş bir izleyici kitlesi yakaladığı yayınlarda Periscope üzerinden Özgeriscope™ adını verdiği tema ile Kuzey Kutbu’ndan Afrika’nın içlerine, Patagonya’dan Çin’e dek değişik coğrafyalardan canlı bağlantılar kuruyor.

Aynı zamanda Chicago merkezli ve dünyanın ilk sanal gerçek zamanlı gezi platformu olan Georama™ ile yaptığı ortak çalışma sonucu, Türkiye’nin ilk yayıncıları arasında yer alarak, izleyicileri için her iki platformda dünyanın değişik yerlerinden aralıksız kısa anlık görüntülü bağlantılar yapmaya devam ediyor.

Uzman Turizmci kimliği ile yaptığı danışmanlıkların yanısıra değişik kuruluşların toplantılarında, motivasyon söyleşilerinde konuşmacı olarak yer alıyor, organizasyonlarda sunumlar gerçekleştiriyor. Üniversite ve televizyonlarda kültür, tarih, turizm ve müzik üzerine konferanslar veriyor. 2016 -2017 eğitim döneminde özel bir kuruluşta, kısıtlı sayıdaki öğrencilere 8 ay sürecek olan ‘Rock Müziği Tarihi’ eğitimini vermeye başlayacak.

Tüm belgesel radyo yayınlarını, sesli ve görsel içeriğini, gezi yazılarını, diğer akademik çalışmalarını Internet üzerinde https://ozge.ersu.net adresinde ve iOS, Android, Windows platfomlarında hazırladığı ücretsiz’ Özge Ersu’ Uygulaması ile yayınlıyor.

Sosyal sorumluluk alanında Johannesburg Children of Fire Yanmış Çocuklar Vakfı için gönüllü çalışmalar yapıyor, Engelli Turizmi ve Sağlık Turizmi üzerine yapılan çalışmalara destek veriyor. Görme ve Duyma Engelliler için geziler ve belgesel projeleri üzerinde çalışıyor.

Hobileri arasında Blues davulu, masa tenisi, basketbol bulunuyor.

Fransa Côte d’Azur Nice’te yaşayan Özge Ersu evli ve üç çocuk babası. Şimdilik en büyük kızı da aynı yoldan giderek turizm ve otelcilik sektörünü seçti ve eğitiminin ilk yılında Evian’da stajına başladı.

https://ozge.ersu.net

ozge@ersu.net

ALDIĞI ÖDÜLLER

Denizli Rotary Meslek Hizmet Ödülü

Rotary Club International 2016

Ankara İncek Meslek Hizmet Ödülü

Rotary Club International 2015

Kalid Kristal Martı Ödülü

Maarif Koleji – Kadıköy Anadolu Lisesi Derneği 2012

Süreli Yayıncılık Televizyon Ödülü

Tureb Türkiye Turist Rehberleri Birliği 2012

Yılın Turizm Yazarı Ödülü

Tureb Türkiye Turist Rehberleri Birliği 2010

Yılın En İyi Turist Rehberi Ödülü

Skalite International Turizmde Kalite 2011

En İyi Şarkı Üçüncülük Ödülü

Hey Dergisi Yabancı Şarkı Yarışması, Söz Yazarlığı 1985

KATKI VE BRÖVELER

Danışma Kurulu Üyeliği

Üniversite Radyo Birliği 2014

Keynote Speaker Contribution

Junior Model United Nations 2014

Eğitim Katkı

Koç Vakfı – Özel Koç Ortaokulu 2013

Özel Katkı

Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi 2012

Yararlı İçerik Ödülü

Uzman Tv 2012

Gümüş Rozet Katkı Brövesi

Vip Turizm 2011

Delegasyon Gezileri Katkı Brövesi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası 2010

Özel Gezi Katkı Brövesi

Türk Anneler Derneği Trabzon Şubesi 1999

 

 

YORUM YOK

YORUM YAP

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.