VEDA TAVAFI VE TESBİH NAMAZI

0 • 13 Temmuz 2014 • GEZİ YAZILARI • 1.355 GÖRÜNTÜLEME

VedaTavafi-OzgeErsu-Umre608

Hac ve Umre Farkları
10 Nisan 2014 Perşembe, Cidde Suudi Arabistan

Değerli Dostlarım,

Bazı davetlilerimizin Türkiye dönüşleri öncesi son gün Mekke’de sıklıkla sordukları bir husus var. Ben de bu konudan hareketle, bizlere eşlik eden değerli hocalarımızın izni ve onların verdikleri bilgiler ışığında Hac ile Umre arasındaki önemli farklardan birini naçizâne belirtmek istiyorum.

Hac genelde bir kez gelinen / gelinebilen bir yer olduğu için, ziyaretin sonunda ‘Veda Tavafı’ yapılır. Mikat Sınırları dışından gelen, yani Mekke‘li olmayanların yapması vaciptir. Hac için son görev sayılır, bazı kaynaklarda ‘Sader Tavafı’ da denir. Tavaf sonrası tavaf namazı kılınır ve dua edilir.

Umre’de ise son tavaf ‘bir kez daha gelmek niyeti’ ile yapılır. Yani isim itibârı ile Umre’de ‘Veda’ yoktur. O niyetle yapılmadı ise bile yapılmış olan son tavaf, aynı mânâdadır.

Tesbih namazı da aslında farz kılınmamış ama günahların affı için vacip olan, genelde ûlemanın tavsiye ettiği bir namazdır. Umre gruplarımızda Kabe’nin karşısındaki ikinci kat terasında bazı akşamlar değerli hocalarımızın katılımcılarımızı bilgilendirdiği sohbetler düzenliyoruz. İşte bu sohbetlerde de Tesbih Namazı kılma olanağımız oluyor. Rükû ve secde sırasında normal namaza göre daha çok fazla ayetin okunduğunu, iki, dört ve sekiz rekât olarak kılınabilse de genelde dört rekât olarak uygulandığını ekleyelim.

Bu namazı mekruh vakitler dışında her zaman kılabiliriz. Gündüz kılınanlarda dört, gece kılınanlarda ise iki rekâtta bir selâm verilebilir. Son olarak sevabı büyük olan bu namazın zaman ve sağlık izin veriyorsa günde bir defa, olmuyorsa haftada bir, o da mümkün değilse ayda ya da yılda bir, hiçbiri yapılamamışsa ömür boyunca bir kere kılınması uygun görülmüştür.

Allah hepimizin ibâdetini kabul eylesin.

YORUM YOK

YORUM YAP

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.