AŞIRI TURİZM · IFITT KIŞ OKULU ÖZGE ERSU KONFERANSI

7.512 • 30 Ocak 2023 • APPLICATION, GEZİ YAZILARI, HABERLER • 12.360 GÖRÜNTÜLEME

AŞIRI TURİZM
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE SÜRDÜRÜLEBİLİR BAKIŞ

ÖZGE ERSU
Profesyonel Turist Rehberi · Gezi Uzmanı · Belgesel Yayıncı · Danışman · Yazar · Fütürist

IFITT TÜRKİYE · KIŞ OKULU
Alanya Türkiye

ALANYA ALAADDİN KEYKUBAT UNIVERSITY · ANTALYA
işbirliği ile

04 ŞUBAT 2023 CUMARTESİ · 10:45-11:30 DRITA RESORT SPA & HOTEL ALANYA

ÖZET

İnsanoğlu, geçirdiği farklı çağlar sonrası, şimdi turizm sektöründe ‘Aşırı Turizm Çağı’nı yaşamaya başladı. Covid 19 Pandemi sürecinde ‘Düşük Turizm’ ve ‘Turizmsizlik’ deneyimlerine de tanık olan dünya, ‘Öç Turizmi’nin de etkisi ile eskisinden daha güçlü bir dönüş yapan ‘Aşırı Turizm’in pençesinde.

Özge Ersu’nun çalışması, basitçe ‘Ne kadar Turizm Aşırı Turizmdir? sorusu ile başlıyor. 1950’li yıllardan 2030 öngörülerine kadar olan değerler göz önüne alındığında, gezi kavramı eski etkileyici anlamını kaybederek, adeta ‘Tüket, At, Bir Sonraki En İyiye Devam Et Kültürü’nün yüzeysel içeriğine dönüştü.

Temel gerçekler ışığında Aşırı Turizm, ilk konuşulmaya başladığı 1960’lardan 1980’lere kadar, çalışmada açıklanan nedenlerle özellikle Avrupa’da ortaya çıkarak daha yavaş bir gelişme gösterirken sonrasındaki on yıllarda Amerika, Karayip Adaları ve Uzak Doğu’yu da etkisi altına aldı. Günümüzde, belirli bazı yoğun noktalar dışında Afrika henüz bu sıkıntıyı tam yaşamıyorsa da, tehlike çanları şimdiden bu büyük kıta için de çalmaya başladı.

Bu olumsuzluğu önce basitçe açıkladıktan sonra, sektörün nasıl bir sıkıntı ile karşı karşıya olduğunu geniş bir ölçekte anlayabilmek adına daha ayrıntılı olarak tanımlamak gerekiyor. Aşırı Turizm, kısaca ‘kabul edilebilir değişimlerin çok ötesinde, acımasızca, çoğunlukla kural tanımadan genişleyen ve kontrol edilemeyen bir turizm anlayışının yıkıcı etkisi’ olarak özetlenebilir.

Çalışmanın devamında olumsuzluğa neden olan faktörler, eksiklikler ve sonuçları incelenmekte. Günümüzde Aşırı Turizm’in yakın on yıllardaki ‘Yerli ve Turist İçin ortak Kazan-Kazan’ anlayışından günümüzde ‘Yerel Rahatsızlık Endeksi’ benzeri parametreleri ortaya çıkartan bir duruma dönüşmesi elbette oldukça üzücü. Özellikle Aşırı Turizm’den en fazla etkilenen şehirlerden elde edilen sayısal bilgiler aslında sorunun büyüklüğünü gözler önüne sermekte.

Tüm bu tanım ve açıklamaların ötesinde, Özge Ersu bu çalışmada ‘Aşırı Turizm’in Suçlu, Suç Ortakları ve Kurbanları’nın izini, bir ‘profesyonel turist rehberi ve bölge uzmanı’ kimliği ile, İstanbul içi, Türkiye ve tüm dünya ölçeğinde kırk yıla yaklaşan deneyimi çerçevesinde sürüyor.

Son bölümde ayrıntılı açıklanan ‘Kısıtlama ve Yasaklar’ ilk tepkiler ve alınacak en erken önlemler olarak ortaya çıksa da, sektörü ve dünyayı çok daha ağır bir sorun bekliyor: ‘Aşırı Turizm’in İklim Değişikliği Üzerindeki Etkisi.’

Çalışma, Aşırı Turizm’in zararları, çok geniş kurumsal ölçekte iyileştirme ve kişisel düzeydeki öneriler ile sona eriyor.

YORUM YOK

YORUM YAP

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.