ÖZGE ERSU HOTEL DERGİSİ YÜZÜNCÜ SAYI RÖPORTAJI

0 • 23 Ekim 2015 • Röportaj • 473 GÖRÜNTÜLEME

hotel-dergisi-ozge-ersu

BASIN BÜLTENİ 2015

Turob Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği yayını Hotel Dergisi’nin yüzüncü sayısındaki özel içerikte, turizm sektöründe söz sahibi olan profesyonel rehberlerden seyahat acentası ve otel yöneticilerine, tur operatörlerinden sivil toplum kuruluşu temsilcilerine dek konusunda uzman yüz yetkili ile görüşüldü, turizme katkı sağlayacak yüz orijinal fikir toplandı.

Profesyonel rehberler ve yurtdışı gezi uzmanları arasında olan Özge Ersu da görüşlerini açıkladı.

hotel-dergisi-ozge-ersu-2

(Röportajın Tüm İçeriği)

‘Zaman akıp giderken, teknoloji ve bilişim çok daha hızlı değişiyor. Bu değişimden en çok yararlanan, yararlanması gereken sektörlerden biri de elbette turizm. Sektöre adım attığım 1980’li yılların başındaki kısıtlı olanaklarla günümüzün getirdikleri arasındaki fark çok fazla. Tek bir cümle ile özetlemek gerekirse, sadece telex ile yapabildiğimiz konfirmasyonlardan, uzaklıkları dev fihristler ile cetvelle ölçerek belirlediğimiz uçak bileti ücretlerinden şimdi sahip olduğumuz turizm platformlarına, rezervasyon sistemlerine, GPS  ve 3D uygulamalara kadar olan inanılmaz değişime tanık olabilme şansını yakalamış kuşağımız adına bu değişim, heyecan verici ve nefes kesici.

İşte en önemli kırılma noktası burada. Bu değişime ayak uyduramayan sistemler, kuruluşlar, kişiler ya da düşünceler misyonlarını tamamlayıp ortadan kalkıyor. Bu süreçte kendisini yenileyen, gereksinimleri günümüz koşullarına uydurabilen ve yeni teknolojileri en iyi biçimde kullanabilenler ayakta kalabilecek ancak.

Yeni bir çağı yaşadığımız bu yıllarda, herkes bilgiye çok çabuk ulaşabiliyor. Artık uzaklık ya da erişememe özürü kalmadı. Bu avantaj da aslında karmaşık bir bilgi yığınını, hatta yarı doğru ya da tümüyle yanlış bilgi çöplüğünü de beraberinde getirebiliyor. Tüm bu belirttiklerimin vardığı nokta ise aynı: ‘İçerik her şey! Özellikle istense de taklit edilemeyen, kopyalanamayan özgün içerik.’

Kendi mesleğim ve yaptığım özel yurtdışı geziler adına heyecan duyduğum ve üzerinde prototip olarak çalıştığım, bir bölümünü projelendirdiğim, belki de yakın tarihte müjdeli haberler verebileceğim orijinal fikirlerim var. Bunların başında, çoğu meslektaşımın korktuğu, ama bir biçimde kendimizi de bu değişime uydurarak bir parçası kılabileceğimiz ‘Sanal Geziler’ yer alıyor.

Profesyonel bir rehber, aynı anda tek bir yerde, tek bir gezide bulunabileceği için, bu kısıtlamayı ‘bir ölçüde’ aşmaya yönelik projelere ağırlık verdim. Elbette şu an için sözünü ettiğim bu düşünceler, henüz yeterince olgunlaşmadığı için doğrudan eşliğin yanında günümüz çerçevesinde karşılaştırılamasa da, yakın bir gelecekte engellerin teknolojik olanaklarla aşılacağına, en azından bu deneyime yakınlaşılabileceğine kesinlikle inanıyorum.

Çok yakında, benimle yurt dışında herhangi bir coğrafyada beraber olamayan gezginleri yazılımlarım ve sistemlerimle, o coğrafyalarda adeta yanlarındaymışımcasına gezdirebileceğime, bilgilendirebileceğime, sesli, görsel ve sanal platformlarımla birlikte gezi yapabileceğimize kesinlikle inanıyorum. Aslında bunun bir de daha önemli bir açılımı var. Bu gezileri yapamayacak derecede rahatsızlığı ya da engeli olanların, küçük değişikliklerle bu sanal gezilere katılabilmesi. Sıklıkla davet edildiğim Sağlık Turizmi kongreleri ya da konferanslarımda bu konu üzerinde yoğunlaşmaya başladım.

Elbette bu konuda başarılı olmak iki temele dayanıyor: Bu sistemi özendirmeye değecek kadar dikkatle hazırlamam gereken benzersiz ve özgün içerik, bu içeriği rahatça taşıyabilecek sistemler, platformlar ve araçlar. Bir gün gelecek olan bu geleceğin bana çok uzak olduğunu hissetmiyorum, çünkü küçük bir sürpriz yapmak, bir müjde vermek gerekirse, bu ufukları sezebilen, görebilen, heyecanlanan proje yatırımcıları ve teknik açıdan alanlarında son derece uzman olan bir ekip ile bu altyapının temellerini atmaya, ilk çalışmaları yapmaya başladık. Kendimizi, günümüzde alanlarında ilk sırada yer alan sektör öncülerinin evlerinin garajlarındaki ilk çalışma günlerindeki heyecanı yaşarken buluyoruz şu sıralarda. Yakın bir tarihte de, ekibimle örnek prototipleri sunabileceğime gönülden inanıyorum.

Bu çalışma için turizm sektöründe söz sahibi olan uzmanların arasına beni de alarak onurlandırdığınız için sizlere, bu röportajın gerçekleşmesini sağlayan, Turizm basınının önemli isimlerinden Sayın Özlem Kapar Bayburs‘a teşekkür ediyor, sektörde öncü ve gündem belirleyici olan yayınınızın başarısının devamını diliyorum.’

Özge Ersu

Profesyonel Turist Rehberi, Yurt Dışı Gezi Uzmanı, Turizm Yazarı, İçerik ve Belgesel Yönetmeni
www.ersu.net

(Hotel Dergisi’nin ilgili sayısına erişmek için tıklayınız)

 

 

YORUM YOK

YORUM YAP

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.