Özge Ersu Human Scale Town Squares Konferansını Verdi

0 • 9 Aralık 2013 • KONFERANS • 1.012 GÖRÜNTÜLEME

Özge Ersu 9 Aralık 2013 Pazartesi İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi‘nde İngilizce işlenen Theories of Architectural Design TD 252 E ARCH dersinde ‘Architecture in Urban Context: Human Scale Town Squares‘ (Kentsel Bağlamda Mimarlık: İnsan Ölçeğinde Şehir Meydanları) konulu konferans verdi.

İtü Taşkışla Kampüsü‘nde Doç. Dr. Elmira Gür‘ün daveti ile gerçekleşen sunum, dışarıdan gelmeyi arzu eden konukların katılım olasılıkları da göz önüne alınarak 215 numaralı derslikten 127 numaralı konferans salonuna alındı. 11:00’de başlayan söyleşide dersi alan Türk ve yabancı Erasmus öğrencilerinin yanısıra dışarıdan katılan konuklar da yer aldı. Ersu, İngilizce işlenen dersteki sunumunu İngilizce gerçekleştirdi. Önemli konuların ve kavramların üzerinden geçerken Türkçe açıklamalara da yer verdi.

Kent meydanlarının yatırım öngörüleri, işlevleri, kullanılabilirlikleri ve mimari yönlerini dünyanın değişik bölgelerindeki gözlemleri ve deneyimleri eşliğinde anlatan Ersu, Pekin Tiananmen‘den Paris Charles de Gaulle Etoile’a, Madrid Puerto del Sole‘den Mexico City Zócalo‘ya, New York Lower Manhattan‘dan Johannesburg Hillbrow‘a kadar uzanan ‘insan ölçeğinde’ örneklerle sundu.

Özellikle içeriği dikkatlice izleyen öğrencilerin biriken soruları nedeni ile bir buçuk saatlik sunumu elli dakikaya indirgeyen Ersu, soru ve yanıtlar için uzunca bir süre ayırdı. İşlenmiş konular ve son aylardaki önceliği ve mimari belleği ile gündemde olan Taksim Gezisi planları üzerine yapılan konuşmalar sonrası sunum öğle saatlerinde sona erdi.

Programın ortaya çıkmasında büyük emeği bulunan Doç. Dr. Elmira Gür, bir sonraki program için Özge Ersu‘dan söz aldı. Ersu, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi‘nde Mart – Nisan 2014‘te, yine İngilizce olarak ‘Inclusive Design and Well Being’ Mimari Tasarım Yüksek Lisans programı dersi kapsamında  Yard. Doç. Dr. Cemile Tiftik ve Yard. Doç. Dr. Göksenin İnalhan’ın da katkıları ile ‘Children Spaces and Implementations Around the World’ (Dünyada Çocuk Mekânları ve Uygulamalar) konulu bir çalışma sunacak ve konferans tarihi yaklaşırken ayrıntıları resmi web sitesi ve sosyal medya kanallarından duyuracak.

photo 1608

photo 2608

photo 3608

photo 4608

photo 5608

YORUM YOK

YORUM YAP

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.