HAMELIN FARE ÖLDÜREN LİKÖR RATTENKILLER

0 • 1 Ağustos 2015 • APPLICATION, GEZİ YAZILARI • 2.809 GÖRÜNTÜLEME

Gurme - Hamelin Fare Olduren Likor Rattenkiller 02

Değerli Dostlarım,

Rattenkiller, tarihi Ortaçağ’a, hatta daha geriye kadar giden yerel bir alkollü içkidir. Adını esprili bir biçimde Almanya Hamelin’deki (Hameln) sık veba salgınlarında tüm kente yayılan sıçanlardan (fare) almıştır.

Rattenkiller kelime anlamı ile ‘Sıçan (Fare) Öldüren’ anlamındadır ve Hamelin’e ait yöresel bir reçetesi vardır. Bu tür içkilerin uzunca bir süre ilaç olarak kullanıldığını not ediniz.

Yüksek (%50) bir alkol oranı ile Rattenkiller, kültürümüzde ‘Köpek Öldüren Şarap’ deyimi ile örtüşmektedir.

Bu tür içkilere Almanya’da ‘Baharatlı / Acı ya da Bitkisel Likör’ anlamında ‘Kräuterlikör’ adı verilir. Alkol yoğunluğu %15 gibi hafif oranlardan %65’e kadar çıkabilir. Çek Cumhuriyeti‘nde kırktan fazla şifalı ot ile yapılan Becherovka benzeri, diğer ülkelerde Jägermeister, Unicum, Killepitsch, Kuemmerling, Mummelmann ya da Altvater, Schwartzhog, Schierker Feuerstein veya Wurzelpeter adı altında bulunur. Kokteyl olarak da hazırlanabilir.

Günümüzde sek olarak içilebilen Rattenkiller özellikle votka ile hazırlanan kokteyllerde de kullanılmaktadır.

Rat On The Rocks
İki ölçü taze sıkılıp süzülmüş limon suyu, parçalanmış buz ve iki ölçü sade votka ile karıştılırılır. Daha sonra üzerine dört ölçü Rattenkiller konularak ‘Double Rocks Glass’ türü bardaklarda servis edilir.

Rats On The Beach
Hamelin‘in tek ‘kıyısı’, içine kavalcının fareleri sürüklediği Weser Nehri olsa da bu sahil kokan kokteylde üç ölçü kiraz suyu, aynı oranda sade votka ve taze sıkılmış portakal suyu ile karıştırılır. Sonra altı ölçü ananas suyu eklenir. Son olarak üç ölçü Rattenkiller yavaşça karıştırılır, büyükçe bir kokteyl kürdanına kiraz ve soyulmuş portakal kabuğu sarılarak soğutulmuş Margarita bardaklarında bir kaç parça iri buz kalıbı ile servis edilir.

Ratpirinha
Şeker kamışından elde edilmiş, rafine olmayan iri parçalı kahverengi şeker, iki dilim yeşil limon ile hafifçe dövülür, üzerine dört ölçü Rattenkiller eklenir. Bir kaç parça buz ile ‘Single Rocks Glass’ bardaklarında servis edilir.

Yolunuz Almanya Hamelin’e düşerse, değişik markalar altında ilginç şişelerde satılan Rattenkiller‘i alıp kullanabilir ya da dostlarınıza hediye edebilirsiniz. Kendi yaratıcı tariflerinizi de değişik taze sıkılmış meyve suları ve diğer içkileri kullanarak ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun.

 

YORUM YOK

YORUM YAP

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.