Bir Dev(r)in Sonu ve Başlangıcı Nokia Microsoft Lumia

0 • 23 Ekim 2014 • HABERLER • 1.162 GÖRÜNTÜLEME

NokiaMicrosoftLumiaNew6081

Değerli Dostlarım,

Bildiğiniz gibi uzun yıllardır turizm, tarih, radyo belgeselciliği ve müzik konularındaki birikimimi, kendi ölçeğimdeki uzmanlığımı sizlerle değişik platfomlarda paylaşıyor, konferanslarımda işliyorum. Bunun yanısıra teknoloji konusunda da doymak bilmez bir bilgi açlığımın, amatör birikim ve deneyimlerimin olduğunu da beni yakından tanıyanlar biliyorlar.

Ben bu merakımı özellikle yabancı kaynaklı platform, tartışma grupları ve yayınlarla gideriyorum. Üzülerek söylemeliyim ki bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki son derece kaliteli ve tutarlı kişisel blog ya da yarı kurumsal / kurumsal yayın dışında, çoğunu yanlı, yancı veya yanlış yönlendirici bulduğum Türkçe ve Türkiye kökenli kaynaklara fazla güvenim yok. Kimi tümüyle reklama dayalı, reklamını aldığı ve aslında çok başarılı olmayan bir ürünü överek yanıltıcı yönlendirmeler yapabiliyor, kimisi de artık derdi ya da çekişmesi ne ise, aslında övgüyü hak eden bir ürünü yerden yere vurabiliyor. Neyse, konuşacağımız konu bu değil, başka bir zaman birlikte masaya yatırır ve tartışırız.

Bu arada en başta hemen belirteyim, bu yazdıklarım tümüyle bir yarı-amatör ve meraklı bir kullanıcı gözü ile kişisel yorumlarımdır ve yalnızca beni bağlar. On yıllardır iletişim sektörü ile ilgili geziler düzenlediğimi biliyorsunuz. Bu gezilerde yönetici dostlarımızla çok özel sohbetler yapıyor, firmaların bir, iki, beş, on senelik projeksiyonlarını konuşuyoruz. Yeniliklere kulak misafiri oluyorum, çoğunuzun çıkışını 5-6 ay sonra göreceği cihazlara dokunma olanağım oluyor ama bunların hepsi bende ‘resmi açıklama tarihlerine’ dek sır olarak kalıp, sızmıyor. Aynı biçimde, sektörün çok ‘içinden ve derininden’ de dostlarım olmasına rağmen, biz ölümlü son kullanıcıların aylar yıllar sonra duyacakları ‘off-the-record‘ gelişmeleri, ‘insider information’ diyebileceğim özel bilgileri ilk ağızdan ve çok önceden dinlememe karşın, bunların da tümü açıklanana dek bende kalıyor.

Gelelim konumuza, Nokia’dan Microsoft’a uzanan sürecin ayrıntılarına. Aslında bu aylarda bir ara yazmayı düşünüyordum ama, Nokia Fransa’nın resmi Facebook sayfasında dün (https://www.facebook.com/NokiaFrance) ve BBC’de bugün (http://www.bbc.com/news/technology-29724072) konu ile ilgili haberleri görünce, ben de bu sabah oturdum ekran başına.

Bağlantısını verdiğim bu yazılarda çok önemli bir ayrıntı var: Artık Microsoft’un, ‘Nokia Lumia’ marka kullanımını tümüyle ‘Microsoft Lumia’ olarak değiştirileceği açıklandı. Bu değişikliğin orta ve uzun bir döneme değil, önümüzdeki bir kaç gün ya da haftaya sığacağı görüşü de yaygın. Zaten bizler değişik platformlarda bu ismin ‘Windows Lumia’ veya ‘Microsoft Mobile’ olabileceğini bir süredir değerlendiriyorduk. Hatta geçen sene Eylül ayında Microsoft, hangi ismin daha uygun olduğu konusunda kullanıcılar arasında anketler bile yaptırmıştı.

Ben her ne kadar yaklaşık altı ay öncesinden bilgi sahibi olduysam da, bildiğiniz gibi Nisan 2004’te Nokia cihazlarının Microsoft tarafından alındığı resmi olarak duyurulmuştu. İşte Nokia eski CEO’su, günümüzde ise Microsoft cihaz ve servislerinin başında bulunan Stephen Elop da akıllı telefon pazarında o zamanlar ‘doğru isimle doğru pazarlama stratejisi’ üzerinde çalıştıklarını söylemişti. Yine yıl ortasında sızan bilgi ve belgelerde, Nokia isminin sadece bu yıl sonuna kadar kullanılacağı, hatta bu tarih beklenmeden de ileri doğru hızlı adımların atılabileceği konuşuluyor ve  anlaşılıyordu.

Beni şaşırtan ise, yanlış hatırlamıyorsam Microsoft’un bu dev satın alma sürecinde ’10 yıl boyunca Nokia markasını kullanmaya devam edeceği’ sözünün bu kadar erken geçerliliğini yitirmesi oldu. Gerçi anlaşma imzalanırken ben masanın yanıbaşında yoktum, sektörün tam ortasındaki uzman da değilim, o nedenle belki de bu madde ’10 yıl içinde’ biçiminde yorumlanmış ve bir ‘zorunluluk’ yerine ‘opsiyon’ olarak değerlendirilmiştir, kim bilir? Anlaşılan, Microsoft da bu aşamada beklenenden hızlı bir biçimde bu seçeneği kullanmış. Ben biraz hazırlıksız ve bence aceleye gelmiş olarak değerlendirdiğim bir Windows 8 lansmanı sonrası, tüm dünyaya on yıllarca tartışılmaz başarısını ve liderliğini kabul ettirmiş prestiji son derece yüksek Nokia markasının bu derece seri biçimde ortadan kaldırılmasını doğru bulmamaktayım ama elbette bize davulun sesi uzaktan hep hoş gelir, kim bilir arkasında ne büyük bir planlama ve yatırım vardır.

Aslında ben artık Microsoft ‘un Mehter Marşı yürüyüşü modeli ile ‘Bir Çok İyi – İki Eh İyi‘ stratejisi olduğuna gerçekten inanmaya başladım. Şöyle bir geriye bakarsak, ‘Windows 1-2 eh, Windows 3.1 ve NT 3X çok iyi’, ‘Windows 95 eh, Windows 98 çok iyi’, ‘2000 ve ME eh, Xp çok iyi’, ‘Server 2013 eh, Vista çok kötü’, ‘Windows 8 Eh, 8.1 çok iyi’ ve sonuçta Windows 10‘a kadar gelen süreçte bunu gözlemleyebiliyorum.

Açıkçası bu beklenen marka değişikliğinin donanım üzerindeki sonuçlarını görebilmek için belki de bir sonraki Lumia lansmanını beklememiz gerekecek. İşe de Lumia cihazları üzerindeki ‘Nokia Pure’ yazı tipinin Microsoft’un Nokia üzerinde kullandığı ‘Segoe’ ile değiştirilerek güzel bir makyaj ile başlayacağını düşünüyorum.

Bu arada Finlandiya kökenli Nokia’nın dükkânı kapatıp gitmediğini, ama ilgi alanlarını daha çok haritalama ve altyapı uzmanlıklarına kaydırdığını hatırlatayım. Günün sonunda biz kendi çerçevemizde yazıyor, çiziyor, yorumluyor ve tartışıyoruz ama, gelecekte teknoloji devleri bize neler hazırlıyor, birlikte bekleyecek ve göreceğiz.

4 Yorum

 • Arda Özkal 23 Ekim 2014 - 16:40 Reply

  Zaten şu anda Segoe WP kullanılıyor diye biliyorum, ama yazınız çok güzel olmuş.

  • ozgeersu 23 Ekim 2014 - 20:15 Reply

   Sevgili Arda Özkal,

   Eklemene ve beğenine çok teşekkür ederim.

 • Abdurrahman Aytekin 23 Ekim 2014 - 22:01 Reply

  “…Türkiye kökenli kaynaklara fazla güvenim yok. Kimi tümüyle reklama dayalı, reklamını aldığı ve aslında çok başarılı olmayan bir ürünü överek yanıltıcı yönlendirmeler yapabiliyor, kimisi de artık derdi ya da çekişmesi ne ise, aslında övgüyü hak eden bir ürünü yerden yere vurabiliyor.”

  Çok doğru bir tespit. Sırf reklamlar yüzünden teknoloji dergilerini almaktan vazgeçtim. Fazla söze gerek yok. Noktayı koymuşsunuz zaten.

  • ozgeersu 23 Ekim 2014 - 22:11 Reply

   Değerli Dostum,

   Ben bir yayını ne zaman izlerim, ya da hangisini seçerim, biliyor musun? Örneğin bir dergide X firması, dergi içine 8 kalın parlak karton sayfası ilan vermişse, tam bittiği yerdeki karşı sayfada ise o X firmasının yeni çıkan ürününü dergi/editör/yazar gerçekten tarafsız inceleyip, “Olmamış, X yerine Y alın ya da Z kullanmaya devam edin, 5 üzerinden 1 verdik” diyebiliyor ve benzeri türde yazabilme cesareti gösteriyorsa bence budur işte.

   Ya da hiç reklam vermemiş, veremeyen, vermeyen bir ürünü ‘Head to Head’ testlerde en üst sıraya koyabiliyorsa… Ama bizde neredeyse olanaksız gibi, senin de dediğin gibi…

  YORUM YAP

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.