Lateradio Yayını Teknik Özellikleri

0 • 23 Şubat 2013 • LATERADIO İÇERİĞİ • 2.295 GÖRÜNTÜLEME

Değerli Dostlar,

22 Şubat 2013 tarihinde 23:55’te Ersunet Sitesi Teknik Danışmanı ve Yönetmeni İbrahim Saramet dostumun hızlı ve her zamanki titiz çalışması sonucu, yeni bir bölüm devreye alındı.

LATERADIO (PAGE) Artık Özge Ersu ile Laterodio içeriğine ulaşmak için tek bir Intermet adresine gereksiniminiz var. Arzu ettiğiniz tüm işlemleri buradan yapabilirsiniz:

http://radyo.ersu.net

ÇALMA LİSTESİ PROGRAMI (PLAYLIST CODING) Ama ondan önce, bu sayfada, başka çok az radyoda olan özel ‘Çalma Listesi-Playlist’ uygulamasına dikkatinizi çekmek isterim.

 • Grafik tasarımını ben hazırladım. Umarım beğenirsiniz.
 • Tüm kodları da, zaten radyonun tüm altyapısını tam bir günde kurmayı başaran, Almanya’dan server’ları adıma kiralayan, düzenleyen ve bu derece net ses kalitesinin size ulaşmasını sağlayan İbrahim Saramet dostum yazdı. Program sıfır hata ile çalışıyor.
 • En üstteki bölümde şu anda radyoda çalan parçanın ismi var.  Ayrıca aşağıdaki bilgiler de otomatik olarak sunucu üzerinden çekilerek gösteriliyor:

#Sanatçı İsmi (Artist Tag) #Şarkı İsmi (File Tag) #Aktif Dinleyici Sayısı (Active/Online Listeners) # Rekor Dinleyici Sayısı (Maximum Record Peer) # Bağlantı Durumu (Uplink Status/Stream Birtrate)

 • Diğer beş bölümde ise çalmış olan son beş dosyanın bilgileri var.

#Sanatçı İsmi (Artist Tag) #Şarkı İsmi (File Tag) #Yayın Zamanı (Broadcast Time)

Hatırlatma: Playlist adını verdiğimiz dosyaları rastlantısal (random) olarak çaldığımız için, sistemin bir sonraki şarkıyı göstermesi teknik ve mantık açısından olası değil.

KÜÇÜK LİSTE (FRAME PLAYLIST) Ayrıca, Ersunet sitesinin sağ tarafında (right-frame) başka içeriğe ulaşmış olan ziyaretçiler de şu anda çalan ve daha önce çalınmış son iki parçayı Lateradio sayfasında olmadan da  devamlı olarak görebiliyorlar. En güzeli de, her parça değişiminde liste yenileniyor. Daha doğrusu sayfaların bu bölümleri, tüm siteyi yenilemeden ziyaretçinin içeriğini bölmeden kendilerini tazeliyor. İbrahim Saramet’e hepinizin karşısında bir kez daha teşekkür ediyorum.

DİNLEMEK İÇİN (PLAYERS/DECODERS)

 • Windows kullanıyorsanız, http://radyo.ersu.net sayfasına girdiğiniz anda otomatik olarak radyo açılacaktır. Sizin hiçbir ayar yapmanıza gerek yoktur.
 • Ayrıca Windows için çok küçük tek bir çalıştırılabilir dosyadan özel Radyo.exe programını indirerek masaüstüne kayıt ederek, istediğinizde tıklayıp radyonuzu keyifle dinleyebilirsiniz.
 • Windows güvenlik ayarları ‘exe’ uzantılı dosya indirmenize izin vermiyorsa, sıkıştırılmış ‘zip’ dosyasını indirip açarak,  programa ulaşabilirsiniz.
 • Apple iOS işletim sistemi kullanıyorsanız, ilgili simgeyi tıklayarak, radyomuzu dinlemeye başlayabilir, hatta bir kısayol tuşu da yaratabilirsiniz.
 • Başka işletim sistemleri kullanıyorsanız, son bağlantıya tıkladığınızda http://radyo.ersu.net:3400/listen.pls adresine giderek, ya da bu adresi tarayıcınıza direk olarak yazarak yayına bağlanabilirsiniz.
 • Hangi platformda olursanız olun, Winamp programı ile de kolayca yayınlarımızı dinleyebilirsiniz. Winamp içinde http://radyo.ersu.net:3400/listen.pls adres satırını göstermek yeterli olacaktır.
 • Tüm bu bağlantılarla radyoyu dinleyemiyorsanız, yayınlar için çok yaygın kullanılan ‘pls’ uzantılarını çalıştıramayan tarayıcınızla ya da işletim sisteminizle ilgili bir sorun veya eksiklik var demektir.
 • Zahmetlerinize ve radyomuza olan ilginize teşekkür ederiz.

SUNUCULAR VE KAPASİTELERİ (DEDICATED SERVERS/PEERS) Lateradio, Almanya’da bulunan kendisine ait kiralık sunuclar üzerinden yayın yapmaktadır. Sadece Lateradio için ayrılmış bulunan bu sunucular (dedicated servers), başka sitelerin trafiğinden etkilenmemekte, böylece dinleyicilerine kesintisiz ve akıcı bir yayın ulaştırmaktadır. Dual Peer sistemi ile, her bağlanan dinleyici için (unique user per I.P.) toplam 1.000 açık kanal tutmaktadır. Umarız desteklerinizle bu kanalları artıracağımız günler çabuk gelir.

YAYIN KALİTESİ (BROADCAST BITRATE) Lateradio, sunucu destekli olmak üzere günümüzde ulaşılabilen en optimum kalite olan 128 Kbit/s ses kalitesi ile 44.1 kHZ Stereo yayın yapmaktadır. Mp3Pro Decoder ile çalışan yayın Audio-Cd kalitesine yakın (Near-Cd Audio Quality) ses üretmektedir.

WEBMASTER / TEKNİK DANIŞMAN İBRAHİM SARAMET (WEBMASTERING, SEO ENGINEERING) Birkaç paragraf ise tüm bu teknolojinin arkasındaki inanılmaz yetenek için. Kendisinin ayrıca sahip olduğu profesyonel haber sitesi www.haberiz.com portalini de yakından izlemenizi öneriyorum.

Sevgili Dostum İbrahim,

Sadece bu bölümde değil, sitenin tamamında, her ama her köşesinde bulunan emeğin ve yaratıcılığın, inanılmaz Seo mühendisliğin, 24 saat/7 gün profesyonel desteğin, şimdiye kadar çözemediğimiz hiçbir sorun bırakmadığın, hepsinden önemlisi, dostluk ve arkadaşlığın için teşekkür ederim.

Umarım artık sitemizle, lâyık olduğumuz ödülleri almaya başlarız. En büyük ödülümüzün ise, içeriğimize zaman harcayan ve bizi kesintisiz destekleyen dostlarımızın olduğunu unutmadan…

Tekrar teşekkür ediyorum. Ellerine sağlık!

YORUM YOK

YORUM YAP

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.