ÖZGE ERSU 2012 KADIKÖY MAARİF KOLEJİ KALİD KRİSTAL MARTI ÖDÜLÜ’NÜ ALDI

7.741 • 16 Haziran 2012 • Ödüller • 14.456 GÖRÜNTÜLEME

ÖZGE ERSU ÖDÜLLERİ

ozge-ersu-odulleri-2012-kalid-kristal-marti

Özge Ersu Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği Kalid’in kendi mezunlarına verdiği, tüm mezunların başarılarını tanıtmak, önderlik kültürünü geliştirmek, bu ilerlemelerin gurur ve sevincini tüm öğretmen ve öğrencilerle paylaşmak üzere 2001 yılında oluşturulan Kristal Martı 2012 Ödülü’ne layık görüldü.

Dernek yönetimi yapılan ön eleme, seçim ve oylama sonrası, çalışmaları ve yakın tarihte aldığı ödüller nedeni ile ödülü Özge Ersu’ya verdiğini açıkladı. Bilindiği üzere Özge Ersu 2012 yılında Türkiye Turist Rehberleri Birliği’nce verilen ve en prestijli ödüller arasında sayılan ‘Süreli Yayıncılık’ dalında Ntv Radyo’da dört senedir yayınladığı, Türkiye’nin en beğenilen radyo programları arasında olan müzikal belgesel ‘Laterna’ ile rekor düzeyde oy alarak birinci olmuş, yine Tureb tarafından 2009 yılında ‘Yılın Turizm Yazarı ve Gazetecisi’ Ödülü’nü almış ve aynı yıl Dünya Skal Birliği tarafından verilen 2009 Skalite – Turizmde Kalite Ödüllerinde ‘Türkiye’nin En İyi Profesyonel Rehberi’ seçilmişti.

Ödülün verileceği tarihte Türkiye’de olmayan ‘83 mezunu Özge Ersu’nun ,törene  Kuzey İtalya Como Gölü’nden yaptığı bant kaydı ile katıldı.
Yayını dinlemek için tıklayınız.

 

1962 yılından 2012’ye dek okuldan mezun olan yaklaşık iki bin beş yüz katılımcı, öğretmen, okul yöneticisi, dernek ve vakıf destekçisi huzurunda Kadıköy Maarif Koleji ilk mezunlarının 50. yılını, Kalid’in ise 25. kuruluş yıldönümünü kutladığı 09 Haziran 2012 tarihinde 14:30’da başlayan Büyük Buluşma’da Özge Ersu’nun ödülünü kendisi adına ’81 mezunlarından arkadaşı Taner Atilla Berk, İngilizce öğretmeni Zeynep Çağlar’ın elinden aldı.

Mezunları arasında müzisyen Bülent Ortaçgil, Önder Focan, Mazhar Alanson, Seden Gürel, Ozan Çolakoğlu, işadamı Süreyya Ciliv, sporcu Derya Büyükuncu, gazeteci yazar Özer Yelçe, gazeteci Emre Aköz, tiyatro sanatçısı Can Gürzap, karikatürist Erdil Yaşaroğlu, fotoğraf sanatçısı Nihat Odabaşı, Profesör Doktor Orhan Kural ve yapımcı Acun Ilıcalı gibi ünlü isimlerin yanısıra çok sayıda büyükelçi, bilim insanı, gazeteci, yazar ve politikacının bulunduğu Kadıköy Anadolu Lisesi’nin bu prestijli ödülü yaş, meslek ve benzeri herhangi bir kriter olmadan, bügüne kadar ve özellikle son bir yıl içerisinde kendi alanlarında belirli başarılara imza atarak isimlerini duyuran, bilimsel çalışmaları olan, sanat eseri ortaya çıkartan ve okulun isminin duyulmasına katkıda bulunanlara veriliyor.

Şimdiye dek ödül alan ünlü isimler arasında Önder Focan, Can Gürzap, Ozan Çolakoğlu, Özer Yelçe, Emre Aköz, Profesör Doktor Orhan Kural ve Acun Ilıcalı bulunuyor. Her sene, Haziran ayı başına kadar diğer mezunlar tarafından Kalid Yönetim Kurulu’na yazılı gerekçe ile bildirilen adaylardan ödüle hak kazanan isimler Yönetim Kurulu’nun saptadığı komite tarafından seçilerek kamuoyuna Geleneksel Talaş Böreği Günü’nde duyurululuyor.

Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Fersat Ayar’ın da katıldığı 2012 yılı töreninde ödüle layık görülen diğer isimler ise T.C. Kazakistan Büyükelçisi ‘77 mezunu Lale Tek Ülker, ‘83 mezunu besteci ve müzisyen Profesör Doktor Hasan Uçarsu ve ‘84 mezunu gazeteci yazar Müge İplikçi oldu.

Özge Ersu Türkiye’ye dönüşü sonrası 13 Haziran 2012 Çarşamba günü ödülünü Kadıköy Anadolu Lisesi kampüsünde düzenlenen küçük törende, ödülü kendisi adına teslim alan Taner Atilla Berk eşliğinde, Kalid Başkanlarından ve Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı Kalev Genel Koordinatörü Sibel Mutlu Küpeli’den teslim aldı.

Özge Ersu 2012 Kristal Martı Ödülü Konuşması Tam Metni
09 Haziran 2012 Cumartesi 15:30, Kadıköy İstanbul


‘Çok Değerli Hocalarım, Büyüklerim,
Sevgili Okul Arkadaşlarım  ve Kıymetli Kardeşlerim,

Öncelikle, aranızda olamadığım için gerçekten çok üzgünüm, özürlerimi lütfen kabul edin. Talaş günü ödül töreninde, belki ilk kez, pek alışık olmadığımız bir şekilde huzurlarınıza çıkmamı ise turizmci ve radyocu kimliğime verin.

Talaş böreğinin nostaljik kokusunun bizleri sardığı bu dakikalarda, ben de Kuzey İtalya’da Como gölü üzerinde konuklarımı ağırlamaktayım ama aklım ve gönlüm sizlerle. Bu güzel anları sizlerle paylaşamama nedenimin, bana bu ödülü almamı sağlayan işim, yani turizm ve gezilerim olması aslında ilk küçük tesellim. Diğeri ise, ödülümü, öpülesi ellerinden alabilmek için şu anda aramızda olan son derece kıymetli hocalarımız arasında bir seçim yapmaktan kurtulmuş olmak.

Bu kapıdan içeri girdiğim ilk andan bugüne dek yaşamımın her döneminde, en yükseği ve en iyiyi hedefleyen, çevresine ışık vermeye çalışan bir martı olarak, bir Kadıköy Anadolu Lisesi mezunu olmanın haklı gururunu yaşadım. Geriye baktığım otuz yıl içerisinde, tatlı bir rekabet içinde olduğumuz rakiplerimden beni hep onlarca adım önde tutan son derece kaliteli eğitimimizin gücünü hissettim.

Son olarak, Kadıköy Anadolu Lisesi’nin bir öğrencisi olarak almaktan gurur duyduğum Kristal Martı ödülü’ne beni layık gören Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı KALEV Başkanı Argun Eğmir’e, Başkan Yardımcısı Fehmi Hasanoğlu’na, Genel Müdür Sibel Mutlu Küpeli’ye, Kadıköy Anadolu Lisesi Derneği Başkanı Akgün Yardımcı’ya, Başkan Yardımcısı Burak Öner’e, Genel Sekreter Ercan Balkoç’a, İdari İşler Yönetmeni Ayşe Acar’a, vakıf ve dernekte baştan beri emeği geçmiş bulunan tüm başkan, yönetici ve üyelere, Ödül Değerlendirme Komitesi’ne, Kadıköy Anadolu Lisesi yönetimine ve beni kırmayarak ödülümü adıma alma nezaketi gösteren, yine okulumuz mezunlarından değerli dostum Atilla Berk’e teşekkürlerimi iletiyor, bizleri yetiştiren tüm hocalarıma, büyüklerime, okul arkadaşlarıma ve mezuniyetlerini bekleyen değerli kardeşlerime selam, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Özge Ersu, 1983 Mezunu’

Dış Bağlantılar
https://tr.wikipedia.org/wiki/Kristal_Mart%C4%B1
http://www.hurriyet.com.tr/kadikoy-maariflilerin-buyuk-bulusmasi-gerceklesti-20732109
http://www.haberler.com/kadikoy-maariflilerin-buyuk-bulusmasi-gerceklesti-3697959-haberi/
http://www.btinsan.com/kristal-marti-odulleri-sahiplerini-buldu-21606h.htm

YORUM YOK

YORUM YAP

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.